Zespół końskiego ogona u psa.

koński ogon 1

Poprzednia treść artykułu na naszym blogu dotyczyła psiej padaczki, natomiast dzisiaj opiszemy trochę inną dolegliwość, a mianowicie koński ogon u psa. Schorzenie to powoduje wiele bólu i problemów z poruszaniem się naszego pupila. Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

Co to jest zespół końskiego ogona u psa?

Jest to zespół spowodowany uciskiem na nerwy rdzeniowe. Choroba ta jest też nazywana zwyrodnieniem kręgosłupa. Dotyczy ona głównie ras takich jak: owczarki niemieckie, boksery, rottweilery i dogi niemieckie. 

Jaka jest przyczyna zespołu końskiego ogona u psa?

Główną i podstawową przyczyną tej choroby jest zwężenie kanału rdzeniowego w odcinku lędźwiowym, a kością krzyżową. To zwężenie powoduje ucisk na nerwy rdzeniowe, czego skutkiem potem jest niedokrwienie, zapalenie oraz trwałe uszkodzenie nerwów.

końśki ogon 2

Objawy wynikające z zespołu końskiego ogona u psa.

Schorzenie to występuję pomiędzy 3 a 7 rokiem życia naszego pupila oraz zdarzają się przypadki tez, ze wada może być wrodzona i ujawnia sie ona za zwyczaj w 8 miesiącu życia czworonoga. Choroba ta wraz z upływem czasu zwiększa swoją intensywność, co prowadzi do coraz większych uszkodzeń kręgosłupa.Objawy te objawiają się bardzo powoli są nimi:

  • bóle w okolicach tylnych kończyn
  • bóle podczas wysiłku
  • ból przy podnoszeniu ogona
  • piszczenie przy ruchach związanych z pracą kręgosłupa
  • kulenie na tyle łapy
  • trudności ze wstawaniem
  • niedowład kończyn

Jak zdiagnozować zespół końskiego ogona u psa?

Diagnoza tej choroby jest bardzo trudna, ponieważ jej objawy przypominają inne choroby związane z kręgosłupem. Dlatego też weterynarze zlecają badanie RTG, przeprowadzają badania kliniczne, neurologiczne oraz ortopedyczne. Takie badania pozwolą na wnikliwą analizę kanału rdzeniowego i prawidłowe zdiagnozowanie przypadku.

rtg

Leczenie zespołu końskiego ogona.

Są dwa rodzaje leczenia tego schorzenia: operacyjne i nieoperacyjne. Leczeniu operacyjnemu są poddawane psiaki, które cierpią na to schorzenie już kilka miesięcy lub ich stan zdrowia się nagle pogarsza.Zabiega polega na powiększeniu kanału rdzeniowego oraz usunięciu uszkodzonych i zniekształconych części kręgosłupa. Leczenie nie operacyjne jest stosowane w przypadku psów których dolegliwości nie są ,aż tak uciążliwe, polega ono na podawaniu środków farmakologicznych oraz rehabilitacji.

Dodaj komentarz