Warzywa i owoce w diecie psa.

owoce i warzywa 4

Dzisiejszy artykuł będzie temat owoców i warzyw w diecie psa. Dowiemy się:                           jakie warzywa i owoce nie szkodzą , a które szkodzą psu, oraz czy ziemniaki faktycznie są takie złe w diecie psa.

Warzywa i owoce w diecie psa – Warzywa

owoce i warzywa w diecie psa 2

Myśląc o warzywach zazwyczaj mamy na myśli marchewkę. Doskonale ona wpływa na gruczoły około odbytowe, dlatego jest świetna gdy nasz czworonóg ma robaki. Oprócz marchewki, innymi warzywami są np. Seler pietruszka i ogórki surowe, które są moczopędne, więc potrzebne są częstsze spacery.

Ziemniaki- wolno dawać czy nie.?
Wbrew pozorom można podawać je naszym pupilom, pod warunkiem, że będą one miękkie i starte w formie puree, w ten sposób skrobia będzie łatwiejsza do strawienia.
Warto jednak pamiętać, że ziemniaki są formą wypełniacza, stosowaną w karmach dla psów z alergią. Naszym pupilom nie powinniśmy podawać: brokułów i kalafiora, głównie dlatego, że psy po nich mają wzdęcia, co nie jest przyjemne ani dla nich, ani dla nas :)                                     Nie podajemy im też cebuli, nawet w małych ilościach może spowodować silną anemie, która jest szkodliwa dla zdrowia, a nawet dla życia. Unikajmy też w diecie naszego psa warzyw strączkowych, na które psy reagują problematycznie jeżeli chodzi o  ukł, pokarmowym.

Warzywa i owoce w diecie psa – Owoce.

owoce i warzywa w diecie psa 3

Karmienie psa owocami jest bardziej skomplikowane, bo jak wiemy pies może jeść jabłka, banany,ale czy coś jeszcze?

Jest wiele psów, które mieszkając w domu z ogrodem, jedzą z krzaczka maliny, truskawki, jagody, śliwki i nic im nie jest, co nie znaczy jednak, że możemy podawać je ciągle i w dużych ilościach! Jeśli chodzi o owoce, unikajmy podawania: winogronu, rodzynek, ponieważ psy ich nie przyswajają, owoców pestkowych(pestkowców), takich jak np, arbuz, ponieważ pestki mają kwas pruski, który w małej ilości może nawet zabić psa. Kwas pruski mają również orzechy i migdały, dlatego też nie wolno ich podawać. Cytrusy- w niewielkiej ilości nie szkodzą psu, jednak działają one żółcio – pędnie i mogą powodować miedzy innymi wymioty.

Kończąc jarzyny i owoce zawierają dużo włókna, a ich strawność u psów jest duża, gdyż przystosowały się  w procesie udomowienia do jedzenia takiego pokarmu. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość to od małego warto  nauczyć psa jeść: gotowaną marchew, kiszoną kapustę, jabłka, ogórki..

Warzywa i owoce w diecie psa – Karmy z dodatkiem warzyw i owoców.

Coraz częściej w karmach suchych dodatkiem są warzywa i owoce, przykładem jest :
– Happy Dog

Owoce i Warzywa w diecie psa 1

Dodaj komentarz