W co ubrać swojego psa?

  • Czy nasi pupile są w stanie sami zabezpieczyć się przed zimnem i mrozem?
  • Czy rzeczywiście musimy ubierać nasze zwierzaki w różnego rodzaju ubranka?

Odpowiedź jest prosta. Są rasy, które wyhodowane zostały do życia w bardzo surowym klimacie, gdzie doskwierają mrozy i śnieg. Psy te mają grube futro z podszerstkiem, który zapewnia im odpowiednią ochronę przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Np. psy typu Syberian Husky czy Alaskan Malamute radzą sobie idealnie w krainie lodu.

Inne rasy z kolei stworzone zostały po to, aby dotrzymywać towarzystwa ludziom, są to tak zwane „ozdóbki” lub jak kto woli „kanapowce”. Psy tych ras nie są przystosowane do życia na dworze, często mają cienki włos, bardzo króciutką sierść lub są… prawie całkiem nagie jak np. Grzywacz Chiński.

Aby pies był w stanie samoistnie ogrzać swój organizm, podczas spadków temperatur powinien otrzymywać dobrej jakości karmę, którą można wzbogacać w tłuszcze – np. dodając oliwę lub odrobinkę smalcu.

Jeśli jednak to nie pomoże i nasz zmarźluch nie wytrzymuje ujemnych temperatur możemy sięgnąć po kubraczek. Ubranko powinno być przede wszystkim funkcjonalne, bez zbędnych udziwnień. Jego zadaniem jest ogrzewanie psa a nie przyozdabianie go. Zwierzakowi powinno być w nim wygodnie i ciepło. Wybierając ubranko dla naszego psa należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonane (czy materiał oddycha) i czy nie jest zbyt małe i obcisłe. Niestety wtedy chcąc dobrze możemy doprowadzić nawet do powstania bolesnych odparzeń i ran na ciele naszego pupila.

Ubranka dla psa kurtka dla psa czerwona U11

Regularnie powinniśmy kontrolować stan kubraczka i nie zostawiać na psie przemoczonego ubranka, które wtedy w ogóle nie będzie spełniało swojej funkcji, a wręcz przeciwnie – pies będzie jeszcze bardziej zmarźnięty.

Ubieranie psa dla polepszenia jego komfortu – jak najbardziej jednak osobiście jestem przeciwna ubieraniu psów dla ozdoby, we wszelakie sukienki, kapelusze, buciki…

Pamiętajmy, że pies to cały czas zwierzę, nie przebierajmy go jak lalki, nie traktujmy jak zabawki czy jako coś czym można się pochwalić przed znajomymi :-)

One thought on “W co ubrać swojego psa?

  1. W mojej ocenie przed decyzją o tym, czy psa ubierać czy też nie, warto dowiedzieć się maksymalnie wiele o rasie do której należy nasz podopieczny. Podoba mi się przykład grzywacza chińskiego, bo w jego przypadku widać na pierwszy rzut oka, że zwierze potrzebuje stroju by chronić się przed zimnem. Nie jest to jednak tak oczywiste w przypadku wszystkich ras…

    Istnieją rasy i odmiany psów, które mają bardzo rozbudowany włos okrywowy, ale brak im podszerstka (np. owczarki niemieckie długowłose). Niestety, często widzę, jak właściciele ww. psów potrafią trzymać je niemal całą zimę na podwórzu myśląc, że tak puchaty pies jest przystosowany do warunków polskiej zimy. W praktyce OND jest znacznie miej odporny na chłód niż odmiana krótkowłosa.
    Adam ostatnio opublikował…Akcesoria dla psa, w które musisz się zaopatrzyćMy Profile

Dodaj komentarz