Pseudohodowlom mówimy NIE – dlaczego?

Po pierwsze warto zadać sobie pytania : Czym jest pseudohodowla? Jaki jest jej cel?
I w końcu dlaczego pseudohodowle mają tak wielu przeciwników (ciężko uwierzyć, ale zwolennicy także są…) ?

Założeniem hodowli (w Polsce zrzeszonych w Związku Kynologicznym, Klubie Psa Rasowego i Polskiej Federacji Kynologicznej) jest zachowanie konkretnych cech danej rasy - cech zarówno charakteru jak i wyglądu. Każda rasa ma określony tzw wzorzec – budowę ciała, dopuszczalne maści i cechy charakteru. Na wystawach psów rasowych zwierzęta oceniane są właśnie pod kątem tego, jak bardzo ich wygląd i charakter zbliżony jest do wzorca konkretnej rasy.

DSC_0654

Pseudohodowla, krótko mówiąc, jest przeciwieństwem hodowli. Właściciele psów bazują na tym, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy, nie zwracają uwagi na to, jakie zwierzęta są krzyżowane – czy posiadają negatywne cechy charakteru, czy wady genetyczne które przechodzić będą na szczenięta. Szczenięta często nie są szczepione, odrobaczane,  karmione karmą z najniższej półki oraz zbyt wcześnie odbierane od matki.
Ludzie kupując „rasowego” szczeniaka za kilkaset złotych nakręcają biznes pseudohodowców…. Cierpią na tym tylko i wyłącznie zwierzęta, które trzymane są
w tragicznych warunkach (któż nie widział zdjęć z likwidacji przeróżnych pseudohodowli?), bez kontaktu z człowiekiem!

„Po co mi papierek” mówisz?

Rodowód jest czymś więcej niż tylko „papierkiem”. Jest dowodem na to, że szczenię jest w 100% rasowe, że jego rodzice byli przebadani pod kątem chorób genetycznych, posiadali uprawnienia hodowlane i posiadają cechy charakteru przynależne do danej rasy.

Jeśli szukasz psa posiadającego wszystkie cechy fizyczne i psychiczne dla danej rasy, planujesz wyjazdy na wystawy czy prowadzenie własnej hodowli – kup zwierzaka ze sprawdzonej hodowli.

Jeśli szukasz wiernego towarzysza i oddanego przyjaciela, którego pokochasz za jego kundelkową indywidualność  –  ADOPTUJ zwierzaka ze schroniska!
W schroniskach czekają tysiące psów, można by powiedzieć „do wyboru, do koloru”.
Jeśli dobrze poszukamy – znajdziemy nawet psy rasowe, które w skutek różnych sytuacji straciły domy.

Bezdomne zwierzęta kochają tak samo, jak te kupione.
Jest tylko jedna różnica : Adoptując – ratujesz życie. Kupując w pseudohodowli – nakręcasz machinę złego traktowania i wykorzystywania zwierząt dla pieniędzy.

_DSC1892

Dodaj komentarz