Przepuklina u psa.

EN_90042114_001

Tematem ostatniego artykułu było karmienie psa lub kota po sterylizacji. W dzisiejszym wpisie dowiemy się co to jest przepuklina u psa i jak ją rozpoznać.

Przepuklina u psa – co to jest?

Przepuklina pępkowa, jest to  niezamknięcie ściany jamy brzusznej, w okolicy pępka. Spowodowane jest to zwykle z nadmiernego napinania pępowiny podczas porodu, zbyt krótkim jej obcięciem, lub z nieprawidłowej embriogenezy. Pierścień pępkowy zamyka się w chwili urodzenia, tworzą bliznę pępkową, kiedy otwór nie zrasta się lub jest źle uformowany, powstaje okrągłe uwypuklenie.

przepuklina1

Rasy psów u których często występuje przepuklina.

  • wyżeł
  • basenji
  • airedale terier
  • pekińczyk
  • shih tzu
  • yorkshire terier

przepuklina 4

Objawy i leczenie przepukliny u psa.

Przepuklina pępkowa nie daje objawów chorobowych, a właściciele zgłaszają się do lek. wet. zaniepokojeni workiem na brzuchu.Nie da się leczyć przeukliny zachowaczo, wszelkie próby rozmasowania są nieskuteczne. Jedyna metoda, to metoda operacyjna. Jeśli worek jest małej średnicy z operacją można poczekać, do chwili gdy nasz pupil ukończy kilka miesięcy, wtedy razem z kastracją/sterylizacją można połączyć zabiegi.Co do słuszności przeprowadzenia operacji, zdania są podzielone.Konieczna jest gdy dojdzie do uwięzienia zawartości przepukliny w worku przepuklinowym, taki stan może zagrażać życiu zwierzęcia.Część teorii głosi, że jeśli przepuklina jest wada kosmetyczna, nie wymaga interwencji chirurgicznej.

przepuklina 2

Dodaj komentarz