Po co kotu drapak??

W ostatnim artykule poruszaliśmy temat karm bezzbożowych , a dzisiaj zmienimy trochę tematykę i zajmiemy się drapaniem kotów.

drapak 1

Po co kotu drapak ??

Drapak jak każdy wie służy kotu do drapania, ale dlaczego kot drapie?? Odpowiedź jest prosta, jest to po prostu naturalne zachowanie kotów. Pozwala im to na rozsiewanie zapachu na swoim terytorium. Wcierając w drapany przedmiot substancje z poduszek  zostawiają swoje feromony co daje kotom poczucie bezpieczeństwa, a dla wszystkich nieproszonych gości daje ostrzeżenie. Oprócz znaku zapachowego koty też zostawiają znak wizualny. Wyciąganie łap podczas drapania dla kota jest gimnastyką i przy tym niezła frajdą, dlatego też drapak dla takiego kota jest idealnym rozwiązaniem. Niektórzy twierdzą że kot na drapaku ostrzy sobie pazury, jest to mit. Koty nie ostrzą sobie pazurków na drapaku, ponieważ ich pazurki są ostre już z natury, jedynie co robią to pozbywają się  starych złuszczających się warstw. jak widać drapanie dla kota jest czymś bardzo potrzebnym, dlatego, aby uchronić swoje meble,dywnay lub wykładziny powinniśmy naszemu kociakowi zafundować odpowiedni drapak.

drapak2

Co to znaczy odpowiedni drapak dla kota?

Przede wszystkim drapak musi być odpowiednio duży i urozmaicony. Kolejna sprawą jest odpowiednie umocowanie tego drapaka tak, aby odpowiadał preferencja naszego pupila.Są dwie pozycje mocowania drapaków, można skośnie i pionowo. to czym ma być pokryty drapak zależy od upodobań kota i właściciela. Może być pokryty sznurkiem lub materiałem i być deseczką , kolumienką lub mięciutkimi półeczkami.Najważniejsza sprawą jest umieszczenie drapaka , ponieważ gdy źle to zrobimy to nawet najdroższy i najlepszy drapak będzie ignorowany przez kota.  Są dwie szkoły mówiące o ułożeniu drapaka pierwsza z nich mówi że drapak powinien byc umieszczony tam gdzie najwięcej przebywamy, natomiast druga mówi o tym że można go umieścić przy drzwiach wejściowych ponieważ kot tam będzie najbardziej zaznaczać swój teren.

Należy pamiętać, aby  obserwować kota i jego zachowania ,ponieważ  kociak może zacząć intensywniej drapać meble czego powodem może być na przykład strach przed wtargnięciem innego kota do środowiska domowego. W przypadku kiedy kot starci zainteresowanie do drapania nalezy wtedy udac sie z nim do lecznicy ponieważ może go coś boleć lub może być na coś chory. 

drapak3

Dodaj komentarz