Pierwsza pomoc u psa.

1 pomoc

Ostatni artykuł był poświęcony tematyce kociej , jeżeli ktoś nie czytał to zapraszamy tutaj . Dziś zajmiemy sie za to dla odmiany pierwszą pomocą, którą przeprowadzamy u psów. Pies podobnie jak człowiek czasami moze dostać krwotoku lub innych dolegliwości, które zagrażają jego życiu, dlatego też warto wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u naszego pupila.

Miejmy nadzieję że nie będziecie musieli wykorzystywać tej pierwszej pomocy ale w przypadku kiedy taka sytuacja się zdarzy to myślę że po przeczytaniu tego artykułu będziecie mieli potrzebną wiedzę.

Pierwsza pomoc u psa  w przypadku krwotoku.

W przypadku krwotoku dezynfekujemy ranę i zakładamy opatrunek uciskowy na krwawiące miejsce z gazy, bandaża lub jakiegokolwiek dostępnego materiału. Jeżeli nie można założyć opatrunku lub  krwawienie nie ustaje, wtedy  zakładamy opaskę uciskową na szerokość dłoni powyżej miejsca zranienia. Opaska może znajdować się na kończynie do 2 godzin. W tym czasie należy udać się do lekarza weterynarii. Krwotoki do jam ciała objawiają się powiększonym obrysem brzucha i osłabieniem, bladością błon śluzowych i dusznością. Wymagają szybkiego dostarczenia psiaka do lekarza weterynarii.

Pierwsza pomoc u psa w przypadku odmrożenia.

Kiedy nasz pies dostanie odmrożenia możemy zrobić dwie rzeczy: pierwsza to rozetrzeć to miejsce odmrożenia w rękach lub przyłożyć ciepły kompres byle nie gorący. Drugą rzecz którą możemy zrobić to oczywiście kontakt z weterynarzem.

odmrożenie

Pierwsza pomoc u psa w przypadku braku wyczuwalnego oddechu u psa.

W przypadku kiedy psiak przestaje oddychać, czyli nie widzimy ruchów klatki piersiowej i sinieje mu język należy: udrożnić mu  drogi oddechowe przez usunięcie ciał obcych, krwi lub wymiocin z jamy ustnej i gardła, wyciągnąć język, by pobudzić ośrodek oddechowy. Zamykamy jamę ustną, składamy dłoń w rurkę i przykładamy do otworów nosowych, dmuchamy dwa razy długo ok. 2 sekund, wywołując przymusowy głęboki wdech. Jeżeli po ok 5-7 sekundach nie pojawi się spontaniczny oddech to zaczynamy prowadzić sztuczne oddychanie. Wykonuje się je jak powyżej w tempie 10-20 razy na minutę. Należy  pamiętać, że psy małych ras mają dużo mniejszą pojemność płuc niż człowiek i wdmuchiwanie zbyt dużej ilości powietrza może spowodować uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Odpowiednia ilość to taka, która powoduje fizjologiczne uniesienie klatki piersiowej. Oczywiście pilnie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.

Pierwsza pomoc u psa w przypadku zatrzymania krążenia.

Tym razem w przypadku kiedy dochodzi do zatrzymania krążenia, czyli brak oddechu, brak bicia serca (przykładając dłoń lub ucho do klatki piersiowej tuż nad mostkiem w okolicy łokcia) i tętna (przykładając trzy środkowe palce dłoni na tętnice na szyi, po wewnętrznej stronie uda w pachwinie, po wewnętrznej stronie nasady ogona lub na nadgarstku): Zaczynamy prowadzić masaż serca. Ma on sens, jeżeli zostanie rozpoczęty w ciągu 5 minut od zatrzymania akcji serca. Uciskamy dłonią klatkę piersiową, u małych psów tuż za łokciem nad mostkiem, u dużych w najszerszym miejscu klatki piersiowej. Jeżeli jesteśmy sami to wykonujemy 15 ucisków i 2 wdechy. Jeżeli robimy masaż serca we dwoje to uciskamy 100-120 razy na minutę (małe rasy), 80-100 razy na minutę (duże rasy) klatkę piersiową , równocześnie prowadząc sztuczne oddychanie. Należy jak najszybciej zawiadomi lekarza weterynarii.

sztuczne

 

Pierwsza pomoc u psa w przypadku złamania kości.

Jeżeli doszło do  złamania otwartego, to dezynfekujemy ranę i zakładamy opatrunek, w drugiej kolejności unieruchamiamy kończynę oraz dwa sąsiadujące stawy. Jeżeli jest to złamanie zamknięte to tylko usztywniamy kończynę.
W przypadku złamania otwartego żeber, zakładamy opatrunek na klatkę piersiową, żeby zapobiec odmie, czyli zapadnięciu płuc spowodowanym wyrównaniem ciśnień między atmosferą a jamą opłucnową. Jeżeli złamane żebra nie doprowadziły do uszkodzenia skóry, nie zakładamy opatrunku. W każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

złamanie

 

2 thoughts on “Pierwsza pomoc u psa.

Dodaj komentarz