Pielęgnacja psa i kota cz. I – Okrywa włosowa

Pielęgnacja psa i kota jest elementem, niestety, często pomijanym przez właścicieli czworonogów. Zwierzak ma dom, jedzenie i wodę – kąpiele, czesanie jednak schodzą na drugi plan.

Jeśli chodzi o psy – w zależności od tego, jaki mają rodzaj sierści (albo też włosa) dobrać powinniśmy odpowiednią częstotliwość kąpieli oraz czesania. Dostępnych jest wiele rodzajów szczotek i grzebieni dostosowanych do danej czynności. Np.

  • Trymer jest rodzajem szczotki służącym do trymowania czyli wyczesywania podszerstka, ale także włosa okrywowego. Zazwyczaj wykorzystywany jest u terierów i sznaucerów.
  • Zgrzebło (plastikowe, metalowe lub gumowe) w zależności od budowy jego przeznaczeniem jest oczyszczanie sierści, rozczesywanie oraz czyszczenie pozostałych szczotek z włosia)

Psów nie powinniśmy kąpać częściej niż 1-2 razy w roku. Oczywiście dozwolone są wyjątki np. podczas kuracji leczniczymi szamponami, kiedy to lekarz weterynarii zaleca z jaką częstotliwością pupil powinien być kąpany w specyfiku.
Nie wolno kąpać zwierząt szamponami dla ludzi! W każdym zoologicznym sklepie, czy nawet w supermarkecie znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów psich szamponów :-) Oprócz szamponów znajdziemy mnóstwo odżywek, mgiełek nadających sierści lepszego wyglądu.

lol

Niektóre psy będą także wymagały strzyżenia – jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, wystarczy wybrać salon fryzjerski, gdzie specjaliści (groomerzy) zajmą się naszym pupilem – wykąpią i ostrzygą według naszych upodobań, czy wzorca konkretnej rasy.

Z kotami jest nieco prościej :) O tyle, że większość osób po prostu kotów nie kąpie. W salonach fryzjerskich częstymi gośćmi są koty będące uczestnikami wystaw, na których także ich sierść będzie poddawana ocenie. Zazwyczaj jednak koty same pielęgnują swoją sierść jeśli jest im to potrzebne. Co nie znaczy, że nie możemy swojemu kociakowi zafundować wizyty u groomera :-)

Pamiętać należy o czesaniu, szczególnie u kotów z długą sierścią. Jeśli zaniedbamy czesanie, na okrywie włosowej pojawić się mogą kołtuny, które będą uciążliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i staną się problemem dla właściciela, który będzie zmagał się z  pozbyciem ich.

Na kondycję sierści naszych psów i kotów duży wpływ ma również karma, jaką zwierzakowi podajemy. Zwróćmy uwagę, czy pokarm, który podajemy powoduje, że sierść jest matowa a pojedyncze włoski słabe i łamliwe czy też może mocne i pełne blasku.

Dodaj komentarz