Pielęgnacja psa i kota cz. 2 – uszy, zęby i pazurki

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o tym, jak ważna jest pielęgnacja okrywy włosowej naszych pupili. Oprócz czesania, strzyżenia i kąpieli warto zwracać uwagę jeszcze na uszy, zęby i pazurki naszych zwierzaków.

Uszy

Co jakiś czas powinniśmy kontrolować stan uszu naszego psa czy kota. Powinny one być od czasu do czasu czyszczone. Jeśli nie umiemy lub obawiamy się zrobić to samemu
w domu – wystarczy udać się do lekarza weterynarii, który specjalnym płynem
i wacikami doprowadzi uszka do porządku
:)

Warto zgłosić się do weterynarza wtedy, kiedy zauważymy u naszego zwierzaka jakieś niepokojące objawy – np. nadmierne trzepanie głową, drapanie uszu czy np przechylenie łebka na bok.
Może to być spowodowane stanem zapalnym uszu lub różnego rodzaju pasożytami np Świeżbowca. Jest on niegroźny dla człowieka, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba przejdzie na pozostałe czworonogi w domu.

Chore uszy mogą przysporzyć naszemu pupilowi dużo kłopotów, bólu
i spowodować dyskomfort.

vet00348_hund_tierarzt_ohrenreinigung

Pazury

Zwierzętom (w szczególności psom), które nie przebywają zbyt często na dworze, ich pazury nie mają styczności z twardą nawierzchnią – należy regularnie przycinać pazury. Psom, które spędzają większość czasu w domu pazury nie ścierają się odpowiednio.

W sklepach dostępnych jest wiele przyrządów do przycinania pazurów, wybrać je powinniśmy w zależności od wielkości naszego psa, ale także od tego których będzie nam się lepiej i łatwiej używało. Niektóre zwierzęta znoszą zabiegi pielęgnacyjne z ogromną cierpliwością, są jednak też takie, które panicznie boją się o swoje łapki :-) Warto wtedy wziąć sobie drugą osobę do pomocy, aby nie zaciąć zwierzaka.

Tak, jak w przypadku pielęgnacji uszu, tak i z pazurami – jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z obcięciem pazurków w domu – możemy udać się do weterynarza. Weterynarze dysponują również specjalnymi proszkami, w razie gdyby pazur został przycięty zbyt daleko i pokazała się krew.

6739_1

Zęby

Może część z Was zastanawia się „Jak można pielęgnować psie/kocie zęby??”. Odpowiedź jest prosta. Mamy do wyboru całkiem sporo propozycji. Jedną z nich, bardzo podobną jak u człowieka jest … mycie zębów :) Oczywiście wybieramy do tego pasty i szczotki wyprodukowane z przeznaczeniem dla zwierząt.

Producenci karm mają w swoich ofertach produkty, które wspomagają oczyszczanie zębów, ścierają kamień czy ćwiczą mięśnie szczęki. Zazwyczaj są to karmy z dość dużymi pasztecikami, na których zjedzenie zwierzak musi poświęcić trochę więcej czasu. Oprócz karm są także przysmaki, duże twarde ciastka lub smakołyki o zapachu miętowym – odświeżające jamę ustną.

1012-1375-large

Jeśli stan zębów naszego psa czy kota jest bardzo zły – należy udać się do lekarza weterynarii, który może zalecić oczyszczanie zębów z kamienia. Taki zabieg to koszt około 100 zł w górę w zależności od wielkości psa. Jeżeli zaniedbamy zęby naszego zwierzęcia może to doprowadzić w efekcie do odmowy przyjmowania pokarmu ponieważ jedzenie będzie sprawiało ból.

Dbajcie o swoje zwierzaki ! :)

Dodaj komentarz