Od szczeniaka do staruszka cz VII- czyli choroby wątroby naszego staruszka.

staruszek

Wcześniejsze części poradnika dotyczyły spraw związanych z młodymi i małymi psami, w kolejnych częściach zajmiemy się problemami związanymi z psami w podeszłym wieku.              W tej części dowiemy się co zrobić kiedy nasz staruszek ma problemy z wątrobą.

1.Choroby wątroby u psa.

Wątroba jest to jeden z najważniejszych organów u psa. Jest ona potrzebna między innymi do magazynowania i syntezy potrzebnych do życia produktów przemiany materii, regulowania gospodarki wodno – elektorlitowej, odtruwania oczyszczania organizmu.

Do zaburzeń funkcji wątroby może dojść z powodu np. wirusów, leków, bakterii, czy tez różnych substancji chemicznych. Nieprawidłowa praca wątroby zaburza prace całego organizmu, na szczęście wątroba ma zdolności regeneracyjne, a staruszek, który będzie odpowiednio karmiony i leczony może normalnie żyć.

2.Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby zaliczamy:

-leptospirozę

-ostre i przewlekłe zapalenie wątroby

-marskość wątroby

Leptospiroza- jest wywołana przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz.                Są dwa rodzaje leptospirozy , jedna z nich atakuje wątrobę a druga nerki. Objawami, które powinny nas zaniepokoić to: zły stan ogólny psa, silny ból brzucha, wysoka gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, zżółknięcie dziąseł i białek oczu. Rokowania na wyleczenie choroby są uzależnione od zaawansowania choroby.

W przypadku bardzo zaawansowanego stadium stosuje się terapie płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciw wymiotne, a w ostateczności wykonuje się transfuzję krwi. Przed choroba psa może uchronić szczepionka, dlatego zachęcamy do jej wykonania.

Ostre zapalenie wątroby- ostre zapalenie wątroby można poznać po: silnym bólu brzucha, wysokiej gorączce, wymiotach, utracie apetytu, jasnym kale, ciemnym moczu , zżółknięciu białek oczu i dziąseł. W przypadku zauważenia u naszego staruszka podobnych objawów należy się niezwłocznie udać do weterynarza, ponieważ zbyt późne zareagowanie może doprowadzić do zmniejszenia szans na całkowite wyzdrowienia staruszka. Leczenie które się stosuje to antybiotyko terapia, podaje się witaminy oraz sterydy, aby zregenerować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby- może być spowodowane nawrotem ostrego zapalenia wątroby. Jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może atakować mózg. Objawy: brak apetytu, spadek wagi, biegunka, jasne stolce, silne pragnienie, obrzęki brzucha, oraz dziwne zachowanie psa np. przyciskanie głowy do podłogi. Ponownie po zauważeniu takich objawów u swojego psa należy niezwłocznie udać się do weterynarza, ponieważ im wcześniej lekarz wdrąży leczenie tym większe szanse na poprawienie stanu zdrowia i życia naszego staruszka. Choroby niestety nie da się wyleczyć do końca. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany to, należy karmić psa wysokiej jakości lekkostrawną karmą. Nie wolno dawać psu tłustych pokarmów. Jeżeli jednak mózg został zaatakowany to należy psa karmić karmą wysokobiałkową oraz podawać sterydy i witaminy z grupy B i K.

Marskość wątroby- spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem wątroby przez stosowanie sterydów oraz leków przeciwdrgawkowych, często także chorobą np. Leptospirozą oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu. Objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała. Niestety, w większości przypadków choroba ta prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

3.Jak opiekować się chorym staruszkiem?

Przy chorobach wątroby BARDZO ważne jest stosowanie terapii farmakologicznej oraz stosowanie odpowiedniej, dobranej i dobrze zbilansowanej diety. Pokarm spożywany przez naszego staruszka powinien być lekkostrawny i nie obciążający wątroby. Są specjalne weterynaryjne karmy dla psów z chora wątrobą np. marki Trovet, Royal Canin oraz Purina Veterinary Diet. Psa jest dobrze karmić małymi porcjami, ale często.Dieta powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Karmy polecane przez nas to:

 

Royal Canin Hepatic Dog

wątroba 1

-Trovet HLD Hepatic

watroba 3

-Purina Veterinary Diet EN Gastroenteric

WĄTROBA 3

 

PRZED ZAKUPIENIEM I PODANIEM KARMY NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM WETERYNARII !!

 

Dodaj komentarz