Od szczeniaka do staruszka cz VI- czyli jak nauczyć psa chodzenia przy nodze bez smyczy oraz komendy: „na miejsce” i ” aport”.

labrador-retriever

W poprzedniej części poradnika dowiedzieliśmy się jak nauczyć psa chodzenia przy nodze oraz komendy „zostaw”. W tej części pokażemy wam jak nauczyć psa chodzenia przy nodze, ale bez smyczy oraz komend: „miejsce” i „aport”.

1.Chodzenie przy nodze bez smyczy.

pies przy nodze1

Już wiecie jak nauczyć psa chodzenia przy nodze na smyczy z V części poradnika.               Jeżeli chcemy nauczyć psa chodzenia przy nodze, ale bez smyczy to wykonujemy takie same czynności jak w przypadku chodzenia na smyczy. Czyli dla przypomnienia:

  • Wybieramy nogę przy której pies ma się chodzić i nie zmieniamy już tej strony,
  • Psa sadzamy przy wybranej przez nas nodze. Smycz powinna być luźna.
  • Zaczynamy powoli iść i jednocześnie wydajemy komendę „równaj” i „noga”, kiedy pies zaczyna nas wyprzedzać pociągamy lekko za smycz i powtarzamy komendę „równaj” oraz „noga”.
  • Gdy nasz czworonóg idzie przy nodze przez dłuższą chwilę tak jak sobie życzymy, to nagradzamy go smaczkiem i chwalimy.
  • Kiedy po dużej ilości czasu spędzonego na ćwiczeniach nasz pupil zrozumiał co oznacza komenda”noga”, możemy podnieść poprzeczkę i wziąć go najlepiej na teren ogrodzony, aby nie mógł uciec. Spuszczamy go ze smyczy i powtarzamy czynności powyżej tylko bez smyczy. Oczywiście należy pamiętać o nagrodzie.

2.Komenda „na miejsce” i ” aport”

Są to kolejne komendy, których powinniśmy nauczyć naszych pupili.

lezacy-piesek

Komendę „na miejsce ” używamy np. kiedy jemy posiłek, a pies stoi nad nami i tzw. „sępi” lub jeśli nie chcemy by pies przebywał w danym miejscu. Aby nauczyć psa tej komendy, zaprowadzamy psa na jego posłanie, każemy mu się położyć, wydajemy komendę „miejsce” dajemy smaczek i odchodzimy od psa.

Na początku pies będzie wracał do nas, aż w końcu po pewnej ilości czasu spędzonym na ćwiczeniach będzie zostawał na miejscu. Potem wystarczy, że psu wydamy komendę miejsce i sam będzie wiedział gdzie ma iść.

aport

Komenda „aport” jest to jedna z bardziej znanych komend. Używamy jej do zabawy z psem, by pies nauczył się tej komendy musi być energiczny i zainteresowany zabawą. Bierzemy najlepiej ulubiona zabawkę psa lub patyka, wydajemy komendę „aport” i rzucamy ta zabawkę lub patyka.

Następnie kiedy pies weźmie zabawkę lub patyka w zęby mówimy „przynieś”, a następnie kiedy jest koło nas mówimy „siad”. Kiedy pies to wykona nagradzamy go smaczkiem i powtarzamy te czynność, aż do czasu kiedy pies opanuje to bez smakołyków.

Już niebawem  kolejna cześć poradnika, tym razem dotycząca psów w podeszłym wieku.

 

 

Dodaj komentarz