Od szczeniaka do staruszka cz IV- czyli jak nauczyć szczeniaka podstawowych komend oraz załatwiania się na zewnątrz.

szczeniak

W poprzedniej części poradnika dowiedzieliśmy się kiedy i jakie należy wykonać szczepienia oraz jak karmić naszego małego milusińskiego. W tej części poradnika będzie opisane jak nauczyć psa podstawowych komend oraz załatwiania się na dworze.

  1. Zasady których powinniśmy przestrzegać podczas nauki psa.

Nauka psa podstawowych komend nie jest wcale taka trudna jak nam się wydaje, należy jednak pamiętać o pewny zasadach. Pierwsza z nich jest taka że musimy dobrze motywować naszego pupila do nauki. Druga z nich mówi o tym że polecenia powinny być wydawane przyjemnym i miłym tonem, który nie zawiera agresji. Następna mówi o tym że należy być stanowczym, ale nie wolno karcić psa, kiedy źle wykonał nasze polecenie. Ostatnia najważniejsza mówi że szkolenie należy traktować jak zabawę i nagradzać psa za dobrze wykonane polecenia. Podczas szkolenia należy poświęcać psu dużo czasu i uwagi oraz powinniśmy mieć dobry humor i być cierpliwi.. Nie powinno się rozpoczynać szkolenia w przypadku kiedy mamy zły dzień, tłumimy w sobie złe emocje ponieważ pies to wyczuwa i potem przenosi się to na efekty wykonywania naszych poleceń. Miejsce szkolenia powinno być ciche i spokojne, aby pies miał możliwość skupienia się na wykonywaniu polecenia.

2.Podstawowe komendy

Siad

siad

Wydajemy psu komendę „siad” równocześnie trzymając w ręku smakołyka przesuwamy go za głowę psa – skłoni go to do przyjęcia pozycji siedzącej. Kiedy pies wykona poprawnie polecenie nagradzamy go .

Leżeć

leżec

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej trzymając rękę ze smakołykiem przesuwamy ja od jego nosa przez klatkę piersiową pomiędzy łapy. Pies powinien się położyć sam.

Wstań

wstań

Pozycją wyjściowa psa jest siad po naszej lewej stronie , następnie trzymając smakołyk w ręce przesuwamy go od jego nosa w stronę klatki piersiowej zmuszając przy tym psa do wstania, aby mógł wziąć smakołyk.

Łapa

łapa

Należy pamiętać że po każdym dobrze wykonanym poleceniu należy psa pochwalić i nagrodzić. Po kilkunastu powtórzeniach ze smakołykami można próbować to robić bez nich , aby pies wykonywał to tylko na naszą komendę bez smakołyka.

3.Nauka załatwiania psa na dworze.

Szczeniak jest jak małe dziecko sika i nie kontroluje tego. Najlepszym sposobem nauki psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze jest po prostu częste wychodzenie z nim na spacer.

Za zwyczaj maluch załatwia się po:

  • jedzeniu
  • zabawie
  • obudzeniu się

Dlatego najlepiej jest wychodzić z psem po powyższych czynnościach, aby uniknąć zasikanej posadzki lub dywanu. Należy tez pochwalić psa jeżeli załatwi swoje czynności fizjologiczne na dworze, aby utrwaliło mu się że należy się załatwiać na zewnątrz. Jeżeli w przypadku kiedy mały zacznie sikać na podłogę i uda nam się to przerwać i szybko wynieść go na zewnątrz, aby mógł się spokojnie załatwić to będzie, to już dla niego wystarczająca kara. Nie ma sensu karać go po fakcie kiedy zauważymy chwilę później że się zesikał, ponieważ pies nie skojarzy ze został skarcony z powodu sikania w domu . Każdy szczeniak ma swoje ulubione miejsca załatwiania się w domu, dlatego możemy też przewidzieć sytuację i wyjść z nim wtedy kiedy trzeba. Dobrą wiadomością jest to że każdy mały psiak wyrasta z załatwiania się w domu do 6 miesiąca życia.

 

W następnej części dowiemy się jak nauczyć psa kolejnych komend oraz co zrobić, kiedy pies ciągnie na smyczy.

Dodaj komentarz