Od szczeniaka do staruszka cz I – czyli podjęcie decyzji o posiadaniu pupila, wybranie odpowiedniej rasy oraz przygotowania do przyjścia malucha.

szczeniak

W pierwszej części poradnika dowiemy się jak podejmować decyzję o kupnie lub przygarnięciu czworonoga, jak wybrać odpowiednią rasę psa pasującą do naszego trybu życia oraz jak przygotować się na przyjście szczeniaka.

1.PODJĘCIE DECYZJI

Najważniejszą sprawą jest podjęcie decyzji o kupnie z hodowli lub przygarnięciu szczeniaka ze schroniska. Decyzja ta nie może być podjęta lekkomyślnie oraz bez dłuższego namysłu, ponieważ:

 pies to nie zabawka, ani prezent, który jak się znudzi, albo będzie przeszkadzał  i brudził można wyrzucić i zostawić!

Trzeba przemyśleć czy jesteśmy gotowi na kilkunastoletnie poświecenie, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu opiekę, czy mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe, czy mamy czas, aby zajmować się psiakiem i poświęcać mu dużo uwagi oraz wiele, wiele innych aspektów dotyczących posiadania czworonoga. Szczeniak nie tylko daje dużo radości, ale także potrafi nabrudzić, załatwić się w domu czy zdemolować jakieś wyposażenie mieszkania, dlatego ta decyzja musi być przemyślana i przedyskutowana z innymi domownikami. Decydując się na czworonoga należy pamiętać, że bierzemy całą odpowiedzialność za niego i jego czyny aż do końca jego dni.

2.WYBÓR ODPOWIEDNIEJ RASY

Jest to kolejna sprawa, która trzeba przemyśleć, ponieważ każda rasa ma swoje określone cechy charakteru, a każdy właściciel będzie oczekiwał czego innego od swojego psa. Źle podjęta decyzja będzie nie odwracalna i może powodować problemy wychowawcze psa. Nie poleca się ras energicznych typu Malamut czy Border Collie dla osób, które prowadzą mało aktywny tryb życia i maja mało czasu aby zająć się swoim pupilem. Oczywiście są też rasy, które są mało energiczne i wolą leniuchować na przykład Jamnik czy York takich ras nie poleca się osobą, które prowadza aktywny i usportowiony tryb życia.

Poniżej są wymienione przykładowe rasy energicznych oraz mało energicznych psów.

 Energiczne:

-Doberman

-Pinczer średni

-Airdale Terrier

-American Staffordshiere Terrier

-Bulterrier

-Owczarek Niemiecki

-Golden Retriver

-Labrador Retriver

-Syberian Husky

husky

Mało energiczne:

-Boston Terrier

-Buldog Francuski

-Chihuahua

-Hawańczyk

-Jamnik

-Yorkshire Terrier

-Mops

-Szpic Miniaturowy

-Pudel

Pudel (1)

Nie dokonujemy wyboru psa tylko na podstawie samego dobrania odpowiedniej rasy pasującej do naszego trybu życia, ale też należy wziąć pod uwagę: wielkość , inne zwierzęta, dzieci, alergie oraz rodzaj włosia czy też szczekliwość psa. W przypadku kiedy w domu jest osoba , która ma alergię na włosie, poleca się Grzywacza Chińskiego.

3.PRZYGOTOWANIE NA PRZYJŚCIE SZCZENIAKA

Kiedy już podjeliśmy decyzje o posiadaniu czworonoga i wybraliśmy odpowiednią dla nas rasę, należy zaopatrzyć się w wyposażenie dla naszego psa. Możemy je podzielić na podstawowe oraz dodatkowe.

Do podstawowych zaliczamy:

-miski (jedna na jedzenie, druga na wodę)

-posłanie

-smycz, obroża lub szelki

-transporter lub pasy transportowe (jeżeli pies będzie jeździł samochodem)

-zabawki lub gryzaki

-odpowiednio dobrana karma

Do dodatkowych zaliczamy:

-przybory do sierści

-kosmetyki do pielęgnacji

-kaganiec

-akcesoria do szkolenia (kliker, gwizdek,saszetka na smakołyki)-

Wyposażenie dla naszego psa to nie wszystko co powinniśmy zrobić przed przybyciem nowego członka rodziny do domu, powinniśmy podzielić obowiązki związane ze szczeniakiem pomiędzy domowników i ustalić jasne zasady, co do których wszyscy w domu będą się stosować.

Następna część poradnika już za tydzień, a w niej dowiemy się jak dobierać odpowiednią smycz, obrożę i szelki oraz jak powinny wyglądać pierwsze dni szczeniaka w nowym domu.

Dodaj komentarz