Ochrona psich łap zimą- sól, śnieg, lód.

artykuł 3
Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie ochrony psich łap podczas mroźnej, śnieżnej zimy, natomiast w ostatnim artykule dla tych co nie czytali, pisaliśmy na temat Kramy firmy Bozita.

Mimo pięknej świątecznej i magicznej aury, zima jest powodem wielu problemów zdrowotnych głównie przeziębień, ale o tym już pisaliśmy w innym artykule, oraz problemów z opuszkami na łapach i samymi łapami. Zlodowaciały śnieg, posypane solą drogi, są przyczyną podrażnienia, a nawet pęknięcia opuszek. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak odpowiednio zabezpieczyć łapy naszego psa przed zimą.

Ochrona psich łap i środki do tego przeznaczone.

Opuszki łap mimo, że wyglądają na grube, nie są odporne na działanie niskich temperatur.  Źle na nie wpływa też sól i piasek, który chroni Nas przed poślizgnięciem się i upadkiem.
Zabawy na  śniegu, ciągnięcie  sań, oraz długie wędrówki mogą prowadzić nawet do stanów zapalnych. Sól – podrażnia, oraz wywołuje nadkażenia bakteryjne i drożdżowe, rany mogą być tak głębokie, że  będzie potrzebna pomoc lekarza weterynarii. Aby tego uniknąć łapy przed zimą możemy zabezpieczyć na dwa  sposoby:
1. Posmarowanie łap środkiem do tego przeznaczonym.
2.Stosowanie odpowiedniego obuwia na łapy.

Zacznijmy od posmarowania łap, najczęściej używa się do tego WAZELINY kosmetycznej. Przed spacerem psu smarujemy łapy grubą warstwą, działa ona podobnie jak buty. Ważne jest, aby robić to regularnie, zawsze przed spacerem, a jeśli wymaga tego sytuacja także i po. Smarowanie raz na tydzień, nikomu nie pomoże.

artykuł3

Pamiętajmy też o skróceniu długiej sierści między poduszkami łap, ograniczy to osadzanie się bryłek lodu i soli.Po powrocie do domu należy koniecznie umyć psu łapy w ciepłej wodzie i dokładnie osuszyć. Dzięki temu usuniemy resztki soli, a także – jeśli zajdzie potrzeba, rozpuścimy grudki lodu spomiędzy palców.

artykuł
Drugim sposobem jest kupienie specjalnych butów sportowo- treningowych dla psiaka. Jest to dość kosztowne, ok. 300zł . To szczególnie ważne , dla psów z wrażliwymi łapami biegających w zaprzęgu.

artykuł2

Objawy popękanych opuszek łap:

  • wylizywanie łap
  • gryzienie łap
  • pęknięcia opuszek łap
  • piszczenie podczas chodzenia
  • chropowate poduszki łap w dotyku
  • przestępowanie z łapy na łapę
  • utykane jedną lub na przemian na wszystkie łapy

Jeżeli zauważymy jakieś objawy wymienione wyżej, koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem weterynarii, aby pomóc naszemu psiakowi.

Dodaj komentarz