Mikroczipy – czy wszystko o nich wiemy?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się mikro czipy, czyli jeden ze sposobów znakowania naszych pupili. Czy aby jednak wszyscy wiemy jak one działają?

Czym jest mikro czip?

Czip jest to mikro „nośnik danych”, który przy pomocy specjalnej strzykawki z igłą, wszczepiany jest pod skórę zwierzęcia. Do każdego czipa fabrycznie przypisany jest indywidualny, 15-cyfrowy numer.

Elektroniczny_chip_pupila_5874561

Jaki jest koszt i gdzie można zaczipować zwierzaka?

Zaczipować psa czy kota można w gabinetach weterynaryjnych, coraz częściej zwierzęta są czipowane także w schroniskach.
Wszczepienie czipa jest to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych, jednak warto w to zainwestować, ponieważ niejednokrotnie może to uratować naszego pupila i pomóc mu w powrocie do domu! Często jednak władze miast czy organizacje pro zwierzęce organizują darmowe czipowanie – grzechem jest nie skorzystać :)

Czip czy GPS?

Nierzadko spotkać się można z sytuacją, kiedy właściciel zaginionego zwierzęcia dzwoni i prosi o zlokalizowanie go za pomocą mikro czipa niczym GPS-em. Niestety, tak to nie działa…

Kiedy nasz zwierzak oznakowany zostanie czipem – koniecznie należy dowiedzieć się, czy instytucja wykonująca tą usługę zajmuje się również rejestracją czipów w internetowej bazie danych. Jeśli nie – musimy zrobić to na własną rękę.
Ponieważ jeśli czipa nie ma w bazie – jest on bezużyteczny !!!

Jak na prawdę działają mikro czipy?

Ich działanie jest bardzo proste. Każdy czip, jak już wyżej pisaliśmy posiada swój niepowtarzalny, indywidualny numer nadany przez producenta.

1 numer = 1 zwierzak

Po zaczipowaniu psa/kota jego numer identyfikacyjny koniecznie musi zostać wprowadzony do internetowej bazy.

Tam wpisywane są kolejno :
– dane zwierzęcia (wygląd, wiek, imię itp)
– dane właściciela (według uznania nasze dane mogą być ukryte, publiczne lub pokazany może być np. tylko numer telefonu)
Kolejne zakładki to informacje, gdzie i kiedy zwierzak został zaczipowany oraz dodatkowe informacje o nim.

Zaczipowane zwierzę powinno posiadać przy obroży specjalną kolorową plakietkę (w komplecie z czipem) informującą o tym, że zostało oznakowane.

Plakietki w jaskrawych kolorach (na zdjęciu różowa) widoczne są z daleka :

Osoba, która znajdzie psa czy kota może w prosty sposób sprawdzić, czy zwierzak jest oznakowany. Wystarczy udać się do schroniska lub najbliższego gabinetu weterynaryjnego posiadającego czytnik czipów i poprosić o sprawdzenie.

Czipy zazwyczaj wszczepiane są po lewej stronie karku, mogą jednak po pewnym czasie przemieszczać się, dlatego lepiej powoli i dokładnie sprawdzić.

Jeśli trafimy na czip, należy zapisać jego numer i wyszukać w bazie danych, gdzie (jeśli tylko zwierzak jest zarejestrowany) powinniśmy znaleźć kontakt do właściciela lub miejsca, z którego pochodzi psiak czy kociak.

Gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli, aby oznakowali swoich pupili mikro czipami.

W skrócie :

  • Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia właściciela zagubionego zwierzęcia.
  • Pamiętajmy o rejestracji numeru identyfikacyjnego w bazie danych
  • oraz przypnijmy naszemu czworonogowi do obroży specjalny znaczek :-)

Dodaj komentarz