Czipowanie psa- czyli jak zabezpieczyć psa przed zgubieniem.

Nasz poprzedni artykuł dotyczył ochrony psich łap przed zimą. W dzisiejszym artykule dowiemy się wszystkiego o mikroczipie.

MIKROCZIP – co to takiego?

Mikroczip jest to miniaturowy mikroprocesorowy układ elektroniczny, wielkości ziarenka ryżu o wymiarach   12 mm x 2.1 mm. Znajduje się w nim 15-cyfrowy numer, który przypisany jest naszemu zwierzęciu.

mikr2

 Wprowadzenie mikroczipu naszemu pupilowi.

Czipowanie polega na wprowadzeniu podskórnie elektronicznego mikroprocesora. Wszczepienie wykonuje się za pomocą długiej igły, przypominającej strzykawkę i igłę do robienia zastrzyków, jest ona jednak trochę grubsza.
Czip wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia.  Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku.

czip

Jak i gdzie można odczytać mikroczip?

Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. Aktywowany jest przez fale radiowe, które wysyła czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest z powrotem do skanera, który wyświetla numer  identyfikacyjny zwierzęcia. Wszystko to trwa mniej niż sekundę.
Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w:
-dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce
-większości gabinetów weterynaryjnych
-komendach Policji;
-Straży Miejskiej.

mik1

Dlaczego warto zaczipować swojego psa/kota?

Pierwszy i najważniejszym powodem jest zgubienie się lub w przypadku kradzieży .Sprzedaż psa z wszczepionym mikroprocesorem przez osobę, która go sobie przywłaszczyła w nielegalny sposób byłaby dla niej wyjątkowo ryzykowna.
Z kolei pies/kot, który zaginąłby miałby prawie pewną szansę na odnalezienie swojego domu, tym bardziej w przypadku trafienia do schroniska. 
Drugim powodem jest to, że elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować  po krajach Unii Europejskiej z czworonogiem .
Czytnik, który zostaje przystawiony do miejsca, gdzie znajduje się mikroprocesor odczytuje numer identyfikacyjny naszego psa/kota,  na jego podstawie w bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu psa oraz jego adres.

Ważne jest też aby przy obroży umieścić specjalną przywieszkę, z informacją o tym, że nasz pupil jest zaczipowany. 

DSCF6040
Bazy danych, czyli gdzie rejestrowany jest nasz pies/kot.

Jedną z najbardziej znanych jest: SAFE-ANIMAL, drugą jest CBDZOE ( Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie), oraz Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

Dodaj komentarz