Marzec, czyli Akcja Sterylizacja 2014

Marzec, już od kilku lat kojarzy się nam z ogólnopolską akcją sterylizacji i kastracji psów
i kotów.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród właścicieli czworonogów w temacie wyżej wymienionych zabiegów oraz poddanie im jak największej ilości zwierząt.
Koszt zabiegu waha się w granicach 250-400 złotych, w zależności od lekarza/miasta
i wielu innych czynników.
W miesiącu marcu mamy okazję wykonać sterylizację czy kastrację „po kosztach”. Wybrane lecznice z całej Polski wyraziły zgodę na to, aby obniżyć swój zysk, a co za tym idzie – obniżyć cenę zabiegu. Dzięki temu, nawet osoby, które nie są w stanie wykonać zabiegu po regularnej cenie, będą mogły skorzystać podczas akcji.

Wokół sterylizacji i kastracji narosło bardzo wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z prawdą.
Kilka z nich zamieszczonych zostało na plakacie Akcji Sterylizacji 2014 :

Faktem natomiast jest, że poddając naszego pupila zabiegowi kastracji czy sterylizacji w przyszłości uchronimy go od niektórych chorób. U samic jest to np ropomacicze, a u samców rak prostaty. Unikniemy także kłopotów z ujawnianiem się zwierzęcych instynktów podczas rui.

A jak to wszystko wygląda od A do Z?

Na samym początku należy umówić konkretną datę i godzinę zabiegu. W wyznaczonym terminie, zgodnie z zaleceniami weterynarza stawiamy się w lecznicy z naszym pupilem.
Zazwyczaj przywozimy zwierzaka rano/do południa i odbieramy już po wszystkim za kilka godzin.
Należy pamiętać o tym, aby zwierzak nie interesował się miejscem, w którym są szwy – w tym celu samce otrzymać mogą specjalny kołnierz, a samiczki ubranka zasłaniające brzuch.
Szwy zdejmowane są około 7-10 dni od daty zabiegu.

Zwierzaki po kastracjach mogą mieć tendencję do tycia. Aby tego uniknąć warto podawać naszemu pupilowi karmę przeznaczoną właśnie do zwierząt po zabiegu lub po prostu karmy typu Light, które są mniej kaloryczne.

kk_royal-dog-dry-medium-sterilised-1 1496-2085-large

Wszystkie informacje na temat tego, które lecznice biorą udział w tegorocznej Akcji Sterylizacji znajdziecie na stronie internetowej akcji :-)

Dodaj komentarz