Linienie u psa.

246538_491020507580121_1131375473_n

W ostatnim artykule poruszaliśmy temat przepukliny pępkowej u psów. Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie nadmiernego wypadania sierści u psa, jest to problem który dotyczy prawie każdego posiadacza czworonożnego przyjaciela, zwłaszcza posiadającego grubą i długą sierść. Okresowe wypadanie sierści jest zjawiskiem całkiem normalnym, odbywa się zazwyczaj na wiosnę. Zwierzaki pozbywają się grubej sierści, która chroniła je podczas zimy. Niepokoić się powinniśmy w chwili, gdy nasz psiak nadmiernie linieje przez cały rok, lub traci część sierści w krótkim czasie.

 

Jaka jest przyczyna linienia u psa ?

Główną i najczęstszą przyczyną jest źle dobrana dieta .Dieta naszego pupila powinna być pełnowartościowa, powinna zawierać zbilansowane porcje białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Na sierść i skórę szczególnie źle wpływa  niedobór witaminy A, E,C,  biotyny(witamina H), ryboflawiny i cynku, no i oczywiście białka, gdyż aminokwasy są podstawowym budulcem sierści. Zatem, aby poprawić kondycje naszego pupila należy mu podawać produkty w których mamy wyżej wymienione substancje.                                                                                                                                           Witaminę A znajdziemy m.in w wątróbce, marchwi i brokułach, z kolei biotynę znajdziemy w soi, orzechach, żółtku i ryżu, a biotynę w:  żółtku, rybach, cielęcinie i wieprzowinie. Jednak w dzisiejszych czasach nie musimy się martwić o samodzielne przygotowanie posiłku naszego psiaka, tak by zostały w nim zawarte wszystkie potrzebne produkty. Na rynku mamy wiele karm, które zostały skomponowane w taki sposób, że zawierają wszystko to, co potrzebuje nasz pupil. Zazwyczaj dobrej jakości karma pomaga w dbaniu o kondycje sierści , skóry itp. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie preparatów witaminowo-mineralnych, po konsultacji z weterynarzem.

czesanie-pieska-letnia-pora

Co zrobić, gdy nagle pogarsza się skóra i sierść ?

10285489_10201920864369820_5177789554653784163_o

Jeśli sierść wypada „garściami”, lub pojawia się na skórze świąd, wyłysienia lub podrażnienie, natychmiast musimy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Może być to spowodowane problemami hormonalnymi, alergią lub zapaleniem skóry. Gdy okaże się, że nasz psiak ma alergie pokarmową,  koniecznie musi przejść na dietę, np. gdy ma uczulenie na białko drobiowe, może jeść karmę taką jak:

* Acana Lamb&Apple, która jest z jagnięciną;

acana-lamb-apple-11kg

* Oijent 6 Fish Dog,  jest z sześcioma rodzajami ryb;

orijen-6-fish-dog-7kg

 

*Bozita Robur Lamb&Rice

bozita-robur-lamb-rice-12kg

One thought on “Linienie u psa.

  1. Treściwy, niedługi, ale naprawdę interesujący artykuł, który zawiera praktycznie wszystkie informacje, jakie byłyby ważne dla czytelnika, który mierzy się właśnie z takim problemem u swojego czworonoga. Sam również miałem kiedyś podobny problem z moim pieskiem i nigdy nie pomyślałbym, że przyczyny należałoby szukać w źle dobranej diecie. Już chociaż na przyszłość będę wiedział, jak temu zaradzić.

Dodaj komentarz