Lęk separacyjny – co robić?

Lęk separacyjny u psa jest to w skrócie strach przed utratą właściciela. Niektóre psy boją się zostawać same – zdarza się wtedy, że niszczą lub szczekają. Niszczenie powoduje raczej straty u właściciela, to drugi jednak często sprowadza kłopoty także na psa – sąsiadom przeszkadza wyjący pies, zgłaszają sprawę do służb porządkowych, co często kończy się oddaniem psa do schroniska…

Jego przyczyną może być m in brak odpowiedniego wychowania w wieku szczenięcym, czy zbyt wczesne odebrania szczeniąt od matki. Lęk separacyjny może mieć różne przyczyny i nie u każdego psa będą one takie same.

Kiedy ludzie adoptują czy kupują psa bardzo często spodziewają się psiego ideału, który wszystko umie i ma same zalety. Niestety pies, tak jak i człowiek może mieć pewne wady – jeden będzie bał się zostawać sam, inny nie będzie akceptował psów itp. Jednak niewiele osób jest świadomych tego, że z lękiem separacyjnym można walczyć – regularnie pracując z psem.

Właściciele popełniają też jeden z podstawowych błędóww pierwszych dniach spędzają cały czas z psem, chcą go poznać, głaskają, przytulają i  jest OK. Gorzej, kiedy na następny dzień wszyscy idą do pracy, do szkoły i nagle pies zostaje sam – okazuje się, że niszczy, szczeka. Bardzo często jest to koniec sielanki i niestety pies po kilku dniach zostaje oddany do schroniska z adnotacją „niszczy w domu”. Oddanie takiego psa do schroniska nie jest rozwiązaniem problemu. Zwierzak trafi do kolejnego domu, w którym będzie niszczył, znów do schroniska i tak w koło…

Rozwiązaniem  jest REGULARNA PRACA z psem. Najlepiej skontaktować się z behawiorystą – osobą, która zajmuje się szkoleniem psów, która zna się na tym i do konkretnego przypadku dopasuje odpowiednie metody pracy i ćwiczenia.
Osoby te zazwyczaj chcą spotkać się w miejscu, w którym mieszka pies – z nim i jego właścicielami. Behawioryści nie dają gotowego przepisu na SuperPsa – pokazują za to ćwiczenia dzięki którym, możemy z pupilem wypracować pożądane zachowania :)
Powinniśmy od samego początku przyzwyczajać psa do pobytu w domu bez właścicieli, po 5, 10 minut i nagradzać za dobre zachowanie.

Na rynku dostępne są różna akcesoria, które mogą pomóc w przyzwyczajeniu psa do pozostawania w domu bez właścicieli.

- Klatka kennelowa – ma być to miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie, należy go to niej stopniowo przyzwyczajać tak, aby sam z niej korzystał. Nie możemy wsadzać psa na siłę i oczekiwać, że się uspokoi – tak to nie działa. Klatka jest jedynie jednym z elementów POMAGAJĄCYM w pracy z pupilem.

indeks

- Kongi i specjalne pasty – są to zabawki, do których wkładamy smakołyki lub pasty smakowe – pies czuje smakołyk i chce go wyciągnąć, co zajmuje mu odrobinę czasu.

6_max
136008_kong_stuff_n_easy_treat_012013_copy_2

  • Przede wszystkim polecamy CIERPLIWOŚĆ i ZROZUMIENIE.
    • Pies nie niszczy nam na złość, ani dlatego, że ma taki kaprys.
      • Jeśli sami nie radzimy sobie z tym problemem – zgłośmy się do specjalisty który przyjedzie, zobaczy i doradzi , jak z psem pracować.

Dodaj komentarz