Lamblioza u psów i kotów.

lamblia1

1.Lamblioza u psów i kotów- co to jest?

Lamblioza- jest to zakaźna choroba u psów i kotów, która  wywołana jest przez pierwotniaki( Giardia canis i Giardia cati). „Mieszkają” one w cienkim jelicie zakażonego czworonoga. Pierwotniaki występują we wszystkich zbiornikach wodnych (jeziorach, stawach, rzekach, kałużach, a nawet w wodociągach). Do zakażenia zbiorników dochodzi za sprawą dzikich zwierząt, które zanieczyszczają wodę kałem.Lamblia jest groźna też dla człowieka.

Giardia lamblia

2. Przyczyna wstępowania lambliozy u psów i kotów.

Dokładnie nie możemy określić jaka jest przyczyna zakażenia, jednak głównie zwierze zaraża się pijąc wodę z jeziora, stawu, kałuży. Może też zarazić się przebywając w dużych skupiskach, np, w schronisku, hotelu, dużej hodowli itp. Do zakażenia dochodzi przy kontakcie z kałem chorego zwierzęcia.

lamblia3

3.Objawy występowania lambliozy u psów i kotów.

Przebieg choroby może być:

  1.  bezobjawowy- występuje u 90% zakażonych osobników, które są tylko nosicielami.
  2. lamblia objawowa- występuje u 10 % zakażonych zwierząt, najczęstsze objawy to:
  • biegunka, lub luźne stolce,
  • kał o nieprzyjemnej woni,
  • występuje w  kale domieszka śluzu lub krwi,
  • wymioty
  • gorączka
  • wzdęcia
  • odwodnienie
  • spadek wagi

 4. Diagnoza i leczenie w przypadku występowania lambliozy u psów i kotów.

Lambliozę diagnozujemy na podstawie objawów, wyżej wymienionych, oraz wynikami badania parazytologicznego. Badanie parazytologiczne polega na pobraniu próbki kału i zbadaniu jej pod mikroskopem (pod kątem występowania cyst lamblii). Wymagane jest pobranie trzech próbek kału, dlatego że pierwotniaki często ulegają wysuszeniu.

W leczeniu lambliozy stosujemy METRONIZADOL, oprócz niego podajemy preparaty odrobaczające, leki działające osłonowo na wątrobę i probiotyki. Wszystkie te leki stosujemy WYŁĄCZNIE z zalecenia lekarza weterynarii.

Wszystkie zwierzęta oraz ludzie mający styczność z chorym zwierzęciem powinny zostać przebadane pod jej kątem oraz leczone w przypadku zainfekowania.

lamblia4

Dodaj komentarz