KARMY HIPOALERGICZNE

W poprzednim artykule, rozpoczynając cykl „karmy weterynaryjne” opisywaliśmy ten rodzaj karm w ujęciu ogólnym, z niniejszym artykułem możecie się zapoznać klikając tutaj. Teraz chcielibyśmy dla was opisać konkretny rodzaj tych karm – karmy hipoalergiczne. Pragniemy przybliżyć ten temat, ponieważ problem alergii pokarmowej u zwierząt pojawia się coraz częściej i temat ten gości na różnego rodzaju forach internetowych dotyczących zdrowia naszych czworonogów. W związku z rosnącą liczbą zapytań chcielibyśmy przyjrzeć się temu problemowi z bliska.

Dlaczego stosuje się karmy hipoalergiczne – alergia pokarmowa – kilka słów wstępu

Niestety coraz częściej zdarza się, że jedzenie podawane naszym czworonogom wywołuje reakcje uczuleniowe. Alergia pokarmowa jest kolejnym najczęściej występującym rodzajem uczuleń u zwierząt, zaraz po nadwrażliwości na pchły i alergiach środowiskowych. Jest to problem, który może się ujawnić w każdym wieku, zarówno u zwierząt starszych jak i szczeniąt lub kociąt. Objawem, który najczęściej alarmuje właścicieli, jest uporczywy świąd i wysypki pojawiające się na skórze,  rzadziej zdarza się że występują też zaburzenia żołądkowo – jelitowe. Następstwem reakcji zwierzęcia na świąd są zmiany skórne, wywołane przez rozdrapywanie swędzących miejsc. Poniżej zamieszczamy zdjęcia obrazujące ten problem w przypadku kota i psa.

Karmy hipoalergiczne - alergia u kota Karmy hipoalergiczne - alergia u psa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karmy hipoalergiczne zostały opracowane z myślą o czworonogach z tego typu problemami a ich zadaniem jest wyeliminowanie uciążliwych objawów.

Karmy hipoalergiczne – co odróżnia je od pozostałych karm oferowanych na rynku

Cechą charakterystyczną, która odróżnia karmy hipoalergiczne od pozostałych jest ich skład bazowy. Składnikami, które najczęściej wywołują u czworonogów uczulenia są: wołowina, kurczak, produkty mleczne, pszenica i jaja kurze. Producenci karm hipoalergicznych mając to na uwadze, eliminują te składniki i zastępują produktami, które nie wywołują reakcji alergicznych. Karmy hipoalergiczne najczęściej bazują na jagnięcinie, króliku, strusiu i koninie. W przypadku, gdy ten rodzaj karm bazuje na kurczaku, to zawiera białko hydrolizowane, co oznacza, że zostało ono w procesie produkcji poddane wstępnemu procesowi trawienia przez enzymy, w wyniku czego nie powoduje u zwierzęcia reakcji alergicznej. Przy produkcji karm hipoalergicznych unika się stosowania sztucznych barwników i polepszaczy, co eliminuje kolejne potencjalne alergeny.

Jak diagnozuje się przyczynę alergii pokarmowej u zwierząt

Aby pomóc zwierzęciu, musimy najpierw ustalić który składnik jest powodem uczulenia. W tym celu zwykle stosuje się dietę eliminacyjną. Polega ona na odstawieniu dotychczasowej karmy i wprowadzeniu do diety jednego rodzaju pożywienia, takiego którego zwierzę wcześniej nie dostawało. Następnie przez minimum 6 tygodni podajemy zwierzęciu tylko ten jeden rodzaj karmy i obserwujemy jego reakcję. Jeżeli w przeciągu tego okresu objawy alergii znikną, to oznacza że ten rodzaj pożywienia nie wywołuje reakcji uczuleniowej i może zostać włączony na stałe do diety naszego czworonoga. Następnie możemy rozpocząć podawanie kolejnego rodzaju pokarmu i obserwować, czy objawy alergii nie nawracają, jeżeli przez okres około 4 tygodni zwierze nie zdradza sygnałów nawrotu uczulenia, możemy dodać również ten rodzaj karmy do jego diety. Musimy jednak pamiętać, że dieta eliminacyjna wymaga od nas pełnej konsekwencji w działaniu ! Bardzo ważne jest, aby nie podawać w tym czasie żadnego innego rodzaju karmy i pilnować aby zwierze nie podjadało żadnych przysmaków. Nawet niewielka ilość karmy innego rodzaju może zniweczyć nasz wysiłek. Jest to niezwykle trudne w przypadku gdy w naszym domu mieszka więcej zwierząt, ponieważ w takim przypadku musimy bardzo uważać, aby zwierzę nie podjadało karmy przeznaczonej dla drugiego czworonoga.

Czy stosowanie karm hipoalergicznych jest konieczne

Na to pytanie odpowiedzieć musi nam lekarz weterynarii. Podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej, lekarz na podstawie stanu zwierzęcia oceni, czy konieczne jest wprowadzenie do diety karmy hipoalergicznej. Oczywiście karmy hipoalergiczne, podobnie jak każdy rodzaj karm weterynaryjnych, powinny być stosowane pod nadzorem lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że nie należy stosować ich samodzielnie, gdyż w ten sposób możemy zaszkodzić naszemu pupilowi.

 

karmy hipoalergiczne purinakarmy-hipoalergiczne-trovet

 

karmy-hipoalergiczne-royal-caninkarmy-hipoalergiczne-arion

Karmy hipoalergiczne oferowane przez nas

W naszym sklepie dostępne są karmy hipoalergiczne wszystkich powyższych producentów. Klikając na miniatury poniżej zostaniecie przekierowani do stron produktów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą :)

karmy-hipoalergiczne-trovet-hypoallergenic-venison-10kg.karmy-hipoalergiczne-trovet-hypoallergenic-rabbit-12kgkarmy-hipoalergiczne-trovet-hypoallergenic-lamb-12kgkarmy-hipoalergiczne-trovet-hpd-hypoallergenic-horse-10kgkarmy-hipoalergiczne-trovet-hypoallergenic-ostrich-12kgkarmy-hipoalergiczne-arion-hypoallergenickarmy-hipoalergiczne-royalcanin-hypoallergenickarmy-hipoalergiczne-royalcanin-hipoallergenickarmy-hipoalergiczne-royalcanincat-hypoallergenickarmy-hipoalergiczne-purina-hypoallergenickarmy-hipoalergiczne-royalcanin-hypoallergenic

One thought on “KARMY HIPOALERGICZNE

  1. Wczoraj znajomy opowiadał mi o twoim blogu i bardzo go zachwalał. Dlatego tutaj trafiłem. I faktycznie bardzo ciekawa jest ta strona. Przejrzałem parę postów i jestem pewnie że będę tutaj dość często wpadać, więc liczę na nowe posty. Pozdrawiam

Dodaj komentarz