Jak oswoić psa z kotem.

kot z psem 1

Dzisiejszy artykuł dotyczył będzie domowego życia psa z kotem. Wielu właścicieli jednego z czworonogów żyją z błędnym przekonaniem, że pies z kotem nigdy się nie dogadają. Takie przekonanie jest błędnę, ponieważ coraz częściej możemy spotkać w domu psa, który świetnie dogaduje się z kotem. Tutaj najczęściej właśnie nasuwa się pytanie: Jak oswoić tą parę czworonogów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części. Pamiętajmy jednak, że takie oswojenie nie zawsze jest możliwe. :)

Oswajanie kota z psem – czyli jak budować dobre relacje.

Wzajemne relacje mogą zależeć od wielu czynników:

-wieku,

-płeci,

-rasy psa (psy myśliwskie mają silny instynkt łowiecki),

-zachowania opiekuna, który musi zadbać o warunki podczas pierwszego spotkania.

Najłatwiej poznać ze sobą szczeniaka i kociaka, ponieważ nie mają oni żadnych złych doświadczeń z drugim gatunkiem i szybko się zaprzyjaźniają, nawet bez naszej pomocy. Maluchy są wtedy w czasie socjalizacji, chętnie się bawią i są ciekawskie. Trochę trudniej zapoznać ze sobą dwa dorosłe osobniki. Podczas, gdy mamy dorosłego kota najlepiej zdecydować się łagodnego i spokojnego psa, a gdy mamy dorosłego psa w domu, kota musimy wybrać patrząć na charakter i doświadczenia wcześniejsze z psem. Najczęściej będzie on po prostu uciekał i unikał kontaktu z psiakiem.

W chwili, gdy do dorosłego psa bierzemy małego kociaka, musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ maluch może mieć problem przed ew. Ucieczką czy schowaniem się Natomiast w odwrotnej sytuacji, dorosły kot może unikać kontaktu z szczeniakiem.

Oswajanie psa z kotem – porady:

  1. Oczy szeroko otwarte! Należy uważnie obserwować całą sytuację.
  2. Dorosłemu psu najlepiej założyc kaganiec, lub trzymać go na smyczy.
  3. Małemu kotu należy dać możliwość schronienia się,wycofania, ucieczki, w momemencie poczucia niepewności.
  4. Ważne by NIGDY na początku nie zostawiać zwierząt samych w jednym pomieszczeniu.
  5. Gdy zauważymy niepokój, któregoś z zwierząt, należy przykuć ich uwagę czymś innym np. smakołykiem, zabawką- wtedy zwierzę będzie kojarzyć, że obecność drugiego osobnika jest czymś miłym.
  6. Można też oswajać zwierzaki kładąc na posłaniu psa, przedmioty pachnącego kotem i odwrotnie.
  7. Jeśli mamy psa, może on obawiać się o to, że kotek zabierze całą naszą uwagę. Nie mozemy na to pozwolić, nie mniejszamy czasu poświęcanego psiakowi, dalej się z nim bawimy, głaszczemy go. W przypadku odwrotnej sytuacji, kot woli by czasem dać mu spokój i czas na oswojenie się z nową sytuacją.
  8. Jedzenie z wspólnej miski. Czasem ta metoda jest rzeczywiście dobra. Jednak psy czasem bronią miski i mogą zrobić kotu krzywdę. Pamiętajmy też, że kocia karma różni się od psiej.

    Kocie miski lepiej położyć na szafę, a psa karmić osobno.

piez i kot 2

Różnice w mowie ciała psa i kota:

*machanie ogonem:

Pies: cieszy się

Kot: przejaw niezadowolenia

*przewrót na plecy:

Pies: przejaw uległości, lub zabawy

Kot: możliwość obrony wszystkimi łapami

*ogon uniesiony w górę:

Pies: pewność siebie, manifestacja siły

Kot: przyjazny zamiar, czasem chęć do zabawy

*patrzenie w oczy:

Kot: nawiązanie kontaktu

Pies: czasem powód do agresji

Pamiętajmy, że najważniejsze w oswajaniu dwóch osobników jest czas. Nie zmuszajmy psa i kota od zaprzyjaźnienia się, bo na siłę możemy wywołać lęk i agresję. Po pewnym czasie zwierzaki powinny się zacząć tolerować, choć wiadomo są także wyjątki. Po pewnym czasie zwierzaki albo chodzą własnymi scieżkami ignorując się, albo między nimi nawiązuje sie wielka przyjaźń, a leżące wtulone w siebie dwa pupile stają się codziennością :)

One thought on “Jak oswoić psa z kotem.

Dodaj komentarz