Jak odczytywać skład karmy i wybrać dobry produkt?

Czy wiesz, co je Twój pupil?

Bardzo wielu ludzi karmi swoje psy i koty właśnie suchą karmą. Na rynku mamy aktualnie ogromny wybór różnych marek, smaków, diet specjalistycznych, karmy mokre, suche w różnych przedziałach cenowych. 

Ale czy tak na prawdę jesteśmy świadomi tego, jaki jest ich skład i co producenci do nich dodają? Czy wybrana przez nas karma jest odpowiednia dla naszego zwierzaka? Czy nie szkodzi mu zamiast służyć? 

Przy odczytywaniu składów różnych produktów działa zasada, że to, co wypisane jest na pierwszym miejscu ma największy udział procentowy w całym pokarmie.

Wydawać by się mogło, że dobrym wyborem będzie karma, która na pierwszym miejscu ma mięso. Jednak nie do końca tak jest. Producenci stosują różne sztuczki, aby skład wyglądał dobrze i zachęcał konsumenta do kupna konkretnego produktu.

Dla przykładu w tym składzie zdaje się być najwięcej mięsa, jednak gdybyśmy posiadali dane procentowe, po ich podliczeniu okazać by się mogło, że najwięcej mamy pszenicy. Pszenica została rozpisana na konkretne produkty pochodzenia pszenicznego sprawiając wtedy wrażenie, że jest jej mniej. Dlatego warto podliczyć ile czego tak na prawdę znajduje się w wybranej karmie.

  • mączka z kurczaka

  • pszenica łuszczona

  • pulpa buraczana

  • wytłoczki z pszenicy

  • kiełki z pszenicy

  • mąka pszenna

Przykładowy skład karmy, podany według kolejności poszczególnych składników, bez danych procentowych :

owczarek

Podczas wyboru karmy dla psa lub kota nie sugerujmy się informacjami zawartymi w otrzymanej ulotce promocyjnej, ale przeczytajmy to, co wydrukowane zostało bezpośrednio na opakowaniu.

Kolejnym sformułowaniem zawartym w składzie karmy, które może nas kusić będzie „zawartość świeżego mięsa”. Niestety świeżego mięsa tam nie znajdziemy, ponieważ przed wyprodukowaniem karmy mięso jest poddawane procesowi suszenia, podczas którego traci wodę, a co za tym idzie zmniejsza swoją masę nawet o 50 %.

Przy wyborze odpowiedniej karmy warto zwrócić uwagę, czy nasz faworyt zawiera tzw „produkty pochodzenia zwierzęcego” czyli wszystko to, co nie nadaje się do spożycia przez ludzi i czego nie opłaca się producentom wprowadzać na rynek (kopyta, dzioby, pióra itp).

Znalezienie odpowiedniej karmy dla naszego pupila nie należy do łatwych zadań, jednak nie jest niemożliwe :)

Najprostszym sposobem jest wybieranie karm, gdzie podany jest skład w procentach (wtedy sami możemy wyliczyć, czy konkretnych składników na prawdę jest tyle podaje producent) lub gdzie zróżnicowanie poszczególnych składników jest niewielkie. Na przykład jeden lub dwa rodzaje mięsa oraz kilka (2-3) produktów roślinnych.

 Kiedy po starannym wyborze karmy okazuje się jednak, że nasz zwierzak nie ma na nią ochoty, należałoby karmę odstawić i rozważyć inne propozycje smakowe. Dlatego warto na początek kupić karmę w mniejszych opakowaniach (500g czy 1kg).

Dodaj komentarz