Jak karmić psa i kota po sterylizacji??

sterylizacja1

W ostatnim artykule poruszaliśmy temat urojonej ciąży u psa, dziś zajmiemy się karmieniem psa i kota po zabiegu sterylizacji, tak aby nasz pupil nie stał się otyły.

Dlaczego nasz pies staje się otyły po zabiegu sterylizacji i jak temu zapobiegać??

Główną przyczyną występowania otyłości u naszych pupili są zmiany zachodzące w układzie hormonalnym, co bardzo wpływa na metabolizm zwierzęcia. Po wykonanym zabiegu, sterylizacji czy tez kastracji, mogą ulec zmianie nawyki żywieniowe naszego pupila i zwiększyć się jego apetyt. Dlatego należy pamiętać że po wykonanym zabiegu powinno się stosować zasadę, która brzmi: „30% mniej w misce”. Niestety apetyt po zabiegu zazwyczaj wzrasta, ponieważ dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej i  w przypadku gdy, nie zmniejszymy ilości posiłku naszemu pupilowi, może to doprowadzić do otyłości. Dlatego podstawowym działaniem po zabiegu powinno być zastosowanie odpowiedniej diety oraz unormowanie posiłków naszego milusińskiego. Aby unormować posiłki naszego pupila wystarczy posiłki podawać o jednej porze, wprowadzić dietę w formie karmy wersji light, oraz zabrania się dojadania poza posiłkami. Sterylizacja i kastracja u psów i kotów powodują zmiany w wydzielaniu hormonów  i mogą powodować też  pewne zmiany  w zachowania. Podsumowując ten akapit jeżeli ograniczymy ilość spożywanych kalorii o 30% to waga naszego pupila powinna zostać bez zmian.

streylizacja4

Zmiany hormonalne zachodzące u naszych pupili.

Jeżeli chodzi o sterylizowane  koty dochodzi u nich  do nagłego wzrostu stężenia insulino podobnego czynnika wzrostowego IGF w osoczu, którego ilość wzrasta w czasie 1 tygodnia po zabiegu i uważa się że jego podniesiony poziom zwiększa ryzyko otyłości.Podobnie jest w przypadku prolaktyny. Jej poziom w surowicy krwi kotek niesterylizowanych  jest zależny od fazy cyklu, a u kocurów po kastracji występuje wzrost od 12 tygodnia po zabiegu i po dwóch latach osiąga bardzo wysoki poziom. Stale wysoki poziom po zabiegu prolaktyny powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej, a u kotów może też mieć długo- lub krótkoterminowy wpływ na trawienie glukozy. Mówiąc krótko oznacza to tyle że, koty czy kotki sterylizowane są jakby w ciąży i tworzą zapasy tłuszcz na okres karmienia i porodu.Zabieg sterylizacji czy też kastracji powoduje również stan hiperleptinemii, która źle wpływa na metabolizm glukozy i  nasila ryzyko insulinooporności oraz powoduje przyrost tkanki tłuszczowej.

sterylizacja3

Apetyt naszego pupila – skąd taki duży??

Apetyt naszego pupila pobudza wydzielanie greliny, nazywanej „krótkim sygnałem głodu”. Jej stężenie w surowicy wzrasta podczas głodzenia i spada po zjedzeniu posiłku, a w przypadku zwierząt otyłych jej poziom jest o około 24% wyższy niż u zwierząt mających normalna wagę. Apetyt jest też pobudzany przez bodźce ze środowiska zewnętrznego czyli: karma w misce (powinna być o stałych porach a nie przez cały czas) oraz jego smak i zapach, a także  obecność lub brak nas czyli właścicieli. Im bardziej jesteśmy związani  ze swoim kotem lub psem, tym większe możliwość wystąpienia otyłości u takiego zwierzaka.

Hundefutter Trockenfutter Hund

Jak karmić psa lub kota po sterylizacji- czyli jaką karmę wybrać?

W dzisiejszych czasach na rynku możemy dostać wiele karm dla zwierząt sterylizowanych i kastrowanych typu „light”. Wybierając karmę powinniśmy zwrócić uwagę na niską zawartość tłuszczu,oraz obniżoną kaloryczność. Dobr`e karmy typu „light” zawierają również L-karnitynę, która wspomaga spalanie tłuszczu i jego przetwarzanie na energię.Produkty które możemy polecić to:

Acana Adult Light
1st Choice Adult Light
Bosch Adult Light lub  Bosch Special Light
Best Choice Light

Wszystkie te i więcej produktów znajdziecie Państwo u nas w sklepie tutaj.

Należy pamiętać  że karmę i jej dawki trzeba dobierać indywidualnie do zapotrzebowania i wagi pupila.Występuje pewna grupa ras bardziej narażonych na otyłości np. labrador, berneński pies pasterski, beagle, jamnik, cocker spaniel, nowofunland, oraz wśród kotów rasy krótkowłose, mieszańce kotów rasowych i rasa manx. Wśród psów większą tendencję do otyłości mają suki niż psy. Natomiast wśród kotów kastrowane kocury mają większe tendencje do tycia niż sterylizowane kotki. Podsumowując, aby uchronić naszego kota lub psa przed otyłością po zabiegu sterylizacji należy przestrzegać odpowiedniej diety, karmić naszego pupila odpowiednią karmą oraz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.                                            

Niewolno dokarmiać zwierzęcia różnymi przekąskami poza posiłkami!

One thought on “Jak karmić psa i kota po sterylizacji??

Dodaj komentarz