Część 2: Jak często karmić psa i kota

Część 2: Częstotliwość karmienia psów i kotów.

Właściciele zwierząt wyznają różne metody dotyczące ilości posiłków w ciągu dnia. Jedni karmią dwa razy dziennie, inni raz, jeszcze inni zostawiają jedzenie do tzw. woli, czyli cały czas pełne miski.

Zarówno szczeniaki jak i kocięta powinny jeść kilka (5-6) razy dziennie. Powinny być to zawsze świeże porcje. Młode zwierzaki raczej nie mają tendencji do przejadania się, dlatego pobiorą tyle pokarmu ile potrzeba. Im pies starszy tym liczba posiłków powinna się zmniejszać. W wieku ok. 7-8 miesięcy kiedy pies zaczyna osiągać dojrzałość, ilość posiłków nie powinna być większa niż trzy.

Nie jestem zwolenniczką jednokrotnego karmienia w ciągu dnia. Żołądek psa produkuje bardzo duże ilości kwasu, tak bardzo potrzebnego do trawienia często twardych kości i chrząstek. Jeżeli przerwy w dostarczaniu posiłków będą bardzo długie, kwas zaczyna trawić własną błonę śluzowa żołądka powodując podrażnienia, dobrze znane wszystkim właścicielom „ogonów” w postaci żółto zabarwionych wymiotów. W wieku późniejszym bardzo często podrażnienia przekształcają się w nadżerki a nawet wrzody żołądka. Lepiej więc podać dwa średniej wielkości posiłki, niż jeden(długo oczekiwany przez psa). Trawienie będzie lepsze a i pies bardziej zadowolony.

Koty ze względu na swój metabolizm powinny jeść niewielkie ilości posiłków ale bardziej rozłożone w ciągu dnia. Oczywiście nie piszę tu o sytuacjach, kiedy kot niewychodzący, kastrowany siedzi i nudzi się w domu, a jego największą rozrywką jest jedzenie. Wtedy nie można bez umiaru napełniać miseczek. Karma powinna być niskotłuszczowa tzw. light, a jej zdobycie powinno być poprzedzone odrobiną wysiłku, np. włożenie paru kulek do specjalnej piłki, których wydostanie będzie wymagało od kota większej dawki ruchu.

Żywienie zwierząt zależy nie tylko od gatunku, ale również od stanu zdrowotnego zwierzęcia. Suczki karmiące powinny mieć zwiększoną zarówno objętość jak i ilość jedzenia. Powinno być ono dobrze zbilansowane, tzn. zawierać dużą ilość związków odżywczych. Jeśli suczka nie będzie dostatecznie dobrze karmiona, to może wystąpić u niej tężyczka poporodowa (niedobór wapnia potrzebny do skurczów mięśni i serca) nierzadko kończąca się śmiercią. Zwierzęta cierpiące na cukrzycę powinny  mieć ciągły dostęp do pożywienia. Wahania cukru są różne w ciągu dnia. Przy parogodzinnej przerwie w jedzeniu może dojść do znacznego spadku glukozy-hypoglikemi, która w porę niewykryta doprowadzić może do zgonu zwierzęcia. Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka powinni otrzymywać kilka lekkich posiłków (3-4) w ciągu dnia, żeby zbytnio nie obciążać żołądka. W przypadku biegunki lepiej przegłodzić psa jeden dzień, pozostawiając mu wodę do picia. Jeśli po dobie głodzenia nie ma efektu to trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Kotów w żadnym przypadku nie należy głodzić. Często kot odmawia jedzenia, które mu nie odpowiada. O ile pies po paru dniach przekona się do nowej karmy, tak kot woli zagłodzić się na śmierć, niż zjeść coś, co mu nie odpowiada. Po pięciu dniach głodówki u kota dochodzi do stłuszczenia wątroby, schorzenia bardzo niebezpiecznego dla życia zwierzęcia. Przed każda podróżą lepiej przegłodzić pupila. Unikniemy w ten sposób uciążliwych wymiotów w ciągu drogi.

Na koniec podsumowanie – każdy właściciel zna swoje zwierzątko. Wie co mu smakuje i o której porze najbardziej lubi jeść. Pamiętamy o karmieniu swoich podopiecznych – one same sobie lodówki nie otworzą. Przekarmiane też jest niewskazane.

Dostęp do wody powinien być ciągły. Barbarzyństwem jest jej ograniczanie.

Życzę zawsze wartościowych i smacznych ,wspólnych posiłków.

Lek. wet. Ewelina Pałys-Jasiurkowska

ul. Józefowska 100

40-145 Katowice

poniedziałek – piątek: 10 – 18

tel:  32 353 93 95

Dodaj komentarz