Jak ciekawie spędzić czas z psem?

Z pewnością każdy właściciel psa zastanawiał się kiedyś, jak w ciekawy sposób może spędzić czas ze swoim pupilem :-)
Chyba jednym z najbardziej dostępnym sposobem na zabawę jest aportowanie. Do aportowania nie potrzebne są praktycznie żadne nakłady finansowe i kupowanie przeróżnych zabawek i akcesoriów – wystarczy większa przestrzeń i … patyk :)
Oczywiście możemy zainwestować w różnego rodzaju piłki, gumowe zabawki czy ringo.

murz1

Spędzanie czasu z psem nie musi być nudną koniecznością, ale dobrą zabawą i dla psa i dla właściciela. Znanych jest mnóstwo dziedzin, psich sportów, w których nasz podopieczny mógłby się wykazać – czy na zasadzie wyłącznie zabawy czy dążenia do osiągnięcia celów, jeżdżenia na oficjalne konkursy i zawody.

Popularnym psim sportem jest np. Agility. Polega ono na tym, że opiekun prowadzi swojego psa przez wyznaczony wcześniej tor przeszkód. Przeszkody powinny zostać pokonane bezbłędnie, w jak najkrótszym czasie i w odpowiedniej kolejności. Przeszkody, które spotkamy na zawodach Agility to m in huśtawka, tunel, stacjonata czy slalom. Zawodników (psy) dzieli się ze względu na wzrost (Small, Medium, Large) oraz ze względu na poziom zaawansowania czyli tzw. klasy – A0 ( klasa nieoficjalna), A1, A2, A3.

Z psami należącymi do ras zaprzęgowych (ale nie tylko!) uprawiać możemy między innymi Canicross, Bikejoring, Skijoring.
Canicross jest to po prostu bieg z psem przypiętym za pomocą smyczy z amortyzatorem do talii opiekuna.
Skijoring i Bikejoring są to wyścigi odpowiednio narciarzy oraz rowerzystów. Trasa biegu liczy zazwyczaj kilka kilometrów.

Kolejnym psim sportem jest Weight Pulling – polegający na ciągnięciu przez psa ciężaru o określonej masie. Oczywiście należy pamiętać, aby treningi rozpoczynać od niewielkich obciążeń, aby sprawdzić czy pies nadaje się do tego sportu i żeby swoją niewiedzą nie zrobić mu krzywdy.

Możliwości spędzenia czasu ze swoim psem jest baardzo wiele – można by wymieniać i wymieniać -High Jump, psie zaprzęgi, Flyball, Frisbee, Obedience, Dogtrekking, tropienie, pasterstwo i wiele wiele innych. Można również udać się na wszelkiego rodzaju szkolenia ( w zależności od tego, jakiego psa mamy, do czego będzie miał predyspozycje) – PTP czyli Pies Twój Przyjaciel, kurs obronny, dogoterapia i kursy dla psów asystujących.

Powinniśmy pamiętać, że zanim zdecydujemy jaki sport chcemy z naszym pupilem uprawiać czy na jaki kurs chcemy się zapisać, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaki jest nasz zwierzak, jaki ma charakter i do czego będzie się najlepiej nadawał, w czym będzie się dobrze czuł. Warto również psa przebadać, czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do sportów wysiłkowych.

One thought on “Jak ciekawie spędzić czas z psem?

Dodaj komentarz