Dlaczego kot miauczy – czyli kocia gadka.

kociak11

Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie kociej rozmowy, czyli miauczenia. Koty, podobnie jak i ludzie mają różne charaktery, jedne odzywają się tylko w wyjątkowych sytuacjach, inne są strasznymi gadułami i informują wszystkich o wszystkim.
Jeśli mamy w domu kota który gada bez przerwy i od zawsze, pozostaje nam pokochać tą słodką gadułkę, ale jeśli mamy milczka, który nagle staje się miauczkiem musimy sprawdzić czy wszystko z nim w porządku. Dlatego, podamy Wam dzisiaj sześć głównych powodów nagłego kociego miauczenia. :)

Powód 1: Brak sterylizacji.

Kotka, która osiągnęła dojrzałość płciową, podczas rui staje się głośnym miauczkiem- ogłaszając całemu światu gotowość seksualną. Miauczenie takie jest bardzo głośne i może wydawać się pełne bólu. Dlatego jeśli nie mamy kota rasowego, lub nie czeka go kariera reprodukcyjna i wystawowa- należy poddać ją sterylizacji.

Powód 2: Utrata wzroku i słuchu.

Nadmierne i głośne miauczenie może być też spowodowane utratą wzroku, nasila się gdy nas nie ma w pobliżu i kot nas nie widzi, lub utrata słuchu gdy nas widzi a nie słyszy, wtedy nie jest świadomy swojego miauczenia, ponieważ nie słyszy siebie. Jeśli takie są nasze podejrzenia najlepiej skonsultować je z lekarzem weterynarii.

Powód 3: Nadczynność tarczycy.

Dotyka to głównie starsze koty. Charakteryzuje się objawami takimi jak: utrata masy, napady głodu- pomimo dobrego apetytu, nadmierna aktywność i miauczeniem. Jeśli Twój kot wykazuje takie objawy udaj się z nim do najbliższego lekarza weterynarii.

Powód 4: Ból.

Koty bardzo rzadko pokazują, że je coś boli, jednak gdy naprawdę silny „wołają o pomoc”. Głównie spowodowane są schorzeniami ukł. moczowego. W przypadku nagłych napadów miauku kota, mogą świadczyć o cierpieniu.

Powód 5: Starość

Koty starzeją się tak jak samo jak ludzie, również z tego powodu cierpią na szereg problemów z tym związanych. Z wiekiem zmysły stają się mniej wyostrzone i koty mogą stać się bardziej drażliwe, senne, mogą stracić koordynację, a nawet mieć problemy z pamięcią, oraz mogą wokalizować bez powodu.

Powód 6: Nuda i samotność.

Kociaki silnie przywiązane do właścicieli gorzej odczuwają samotność i nudę od kotów wolno żyjących. Ich miauczenie to rodzaj płaczu z prośbą o zwrócenie uwagi, jest to łatwo rozpoznawalne. Dlatego, starajmy się znaleźć sposoby, aby nasze koty przestały się nudzić, ale o tym w innym artykule :)

kociak2

Dodaj komentarz