Czy kot może pić mleko?

czy kot może pić mleko 1

Pewnie każdy z nas oglądał bajki, dobranocki gdzie nieodłącznym elementem kotka, było mleko. Więc, teraz odruchowo gdy wiekszość z nas widzi spragnionego kociaka, sięga po karton z mlekiem. Jednak zadajmy sobie pytanie, czy rzeczywiście w kociej misce powinno być mleko.?

Czy kot może pić mleko? – Trawienie laktozy

Gdy widzimy gromadkę małych kociaków, karmionych przez kotkę mlekiem, myślimy sobie, że koty są stworzone do jego picia, nic bardziej mylnego. Musimy jednak zwrócić uwagę, na różnice pomiędzy mlekiem od matki, a mlekiem które możemy dostać w sklepie.                 Małe kociaki  owszem posiadają enzym (laktazę), dzięki której możliwy jest rozkład zawartego w mleku cukru- laktozy, jednak z wiekiem on zanika, a z nim zdolność do trawienia laktozy.

Czy kot może pić mleko? -skutki podawania kotu mleka.

Skutkiem picia krowiego mleka, jest wystąpienie biegunek, problemów jelitowo-żołądkowych i wymiotów, co prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz odwodnienia.

Czy kot może pić mleko? – specjalne mleko dla kotów.

Jeśli  chcemy by nasz kot pił mleko, należy kupić  mu specjalne mleko dla kotów które znajdziemy w internecie lub w niektórych sklepach zoologicznych. Takie mleko je smaczne dla kota, lekko strawne, a także zawiera dużo witamin i składników odżywczych. Ma ono mniej cukru (laktozy) i jest wzbogacone  np. o Taurynę . Mleko takie dobrze wpływa na wygląd sierści, skóry oraz pazurów.

czy kot może pić mleko2

Od czasu do czasu naszemu pupilowi możemy podać do zjedzenia trochę jogurtu naturalnego, zwłaszcza gdy nasz kot jest np. na  Antybiotykach. Jogurt jest źródłem witaminy A i B oraz składników mineralnych takich jak: potas, jod, cynk.

 

Dodaj komentarz