Babeszjoza.

babeszjoza 3

Wielu z nas zapewne słyszało gdzieś o tej chorobie i zastanawiało się co to jest?,jakie sa objawy?, itp, dlatego też ten artykuł będzie poświęcony tej chorobie.

 1.Babeszjoza -co to jest

Babeszjoza jest bardzo groźną chorobą u psów i kotów przenoszona przez kleszcze.Kleszcz przylepiony do skóry zwierzęcia, wprowadza do ukł. Krwionośnego pierwotniaki babeszjozy. Pierwotniak ten atakuje i niszczy erytrocyty- krwinki czerwone. Dochodzi wtedy do anemii, uszkodzeniu wątroby i nerek lub innych narządów. Babeszjoza, która jest nieleczona, lub leczona niepoprawnie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Choroba ta występuje częściej u psów niż kotów, jednak jest tak samo niebezpieczna.

2.Objawy babeszjozy:

Babeszjozę możemy rozpoznać po:

  • apatii i osowiałości
  • nie chęci do picia wody
  • gorączce
  • wymiotach
  • biegunkach
  • kłopotach z oddawaniem moczu, lub mocz z krwią
  • powiększonych węzłach chłonnych

babeszjoza 1

3.Diagnoza i leczenie:

Jeśli zauważym objawy wyżej wymienione, musimy NATYCHMIAST udać się do lekarza weterynarii. Babeszjoza bardzo szybko sieje spustoszenie w organiźmie pupila.                   Lekarz musi wykonać badanie krwi, aby potwierdzić obecność pierwotniaka. Jeśli wynik wyjdzie ujemny, a pies dalej ma niepokojące objawy i mamy pewność, że miał do czynienia z kleszczem, musimy powtórzyć badanie. Pamiętajmy żeby bezpiecznie usunąć kleszcza. Leczyć możemy objawowo i przyczynowo. Gdy zakażenie babeszjozą zostanie potwierdzone, zaczynamy podawanie leków, powodujących eliminacje pierwotniaka z krwi. Leki są silnie toksycznie i nie obojętne dla organizmu, jednak często jest to jedyne wyjście by uratować życie psa, kota. Leczenie objawowe polega na ochronie nerek, ukł. Moczowego i wątroby. Dożylnie lekarz podaje leki poprawiające prace nerek, wątroby, działają one osłonowo. Zwierzę otrzymuje jeszcze witaminy grupy B, leki przeciwgorączkowe, kroplówki z płynami nawadniającymi i elektrolitami, kroplówki podajemy często, aby ustabilizować gospodarkę elektrolitową, wyczerpaną biegunką i wymiotami. Czasami stosuje się transfuzje krwi.

Ważna jest też odpowiednia dieta, która oszczędza nerki i wątrobę.

4.Zapobieganie.

Najlepiej systematycznie stosować preparaty pasożytnicze w postaci kropli, sprayów, płynów, lub obroży. Oraz wykonywać sezonowo badanie krwi.

babeszjoza 4

 

 

 

Dodaj komentarz