Alaskan Malamute.

malamute2

Poprzedni artykuł był poświęcony kotom i psom i ich tolerancji. Dzisiejszy artykuł za to będzie o większych czworonogach, które oprócz szczekania , posiadają umiejętności zaprzęgowe. Opisywaną  rasą , będzie Alaskan Malamute. Są to psy zaliczane do grona psów północy, które są bliskimi kuzynami wilków.

Alaskan Malamute – historia rasy.

Rasa ta jest opisywana już w pierwszych zapiskach północnoamerykańskich osadników. Nazwa rasy wywodzi się od plemienia Malemutów żyjących na zachodnich wyżynach Alaski. Pierwotnie hodowano je do celów zaprzęgowych. Aby je powiększyć i uczynić potężniejszymi skrzyżowano je z większymi psami osadników podczas gorączki złota.Pierwotne malamuty prawie wyginęły . W 1926 roku w USA próbowano utrzymać czystość krwi tej rasy. Badania DNA pokazują ze jest to jedna z najstarszych ras.

Jak powinien wyglądać prawdziwy rasowy Malamute?

Budowa psa tej rasy powinna być zwarta. Głowa szeroka i mocna, ale proporcjonalna do tłowia. Czaszka pomiędzy uszami jest szeroka, stopniowo zwężająca się w kierunku oczu. Między uszami powierzchnia czaszki zaokrąglona, wysklepienie czaszki zmniejsza się w kierunku oczu, ale dochodzi aż do policzków, które pozostają płaskie. Lekko zaznaczona bruzda między oczami. Linie czaszki i kufy równoległe. Kufa mocna, lekko zwężająca się w kierunku nosa.. Kufa powinna być duża, ale nie za szeroka, proporcjonalna do wielkości czaszki, ze ściśle przylegającymi wargami. Wargi, obwódki oczu i nos czarne (z wyjątkiem osobników rudych), dopuszczalny jest  „śnieżny nos” z pionowym cielistym prążkiem. Szczęka i żuchwa – mocne z dużymi zębami. Oczy brązowe, w kształcie migdała, średniej wielkości, osadzone skośnie. Niebieskie oczy są wadą dyskwalifikującą.Szyja powinna być mocna i delikatnie łukowata. Łopatki powinny być średnio skośne, kończyny przednie o mocnej kości, umięśnione, proste aż do nadgarstków, które są krótkie i mocne, nieznacznie ukośne gdy patrzymy z profilu. Uszy średniej wielkości, stojące. Kończyny tylne szerokie i silnie umięśnione. Grzbiet powinien być prosty i lekko opadający w kierunku bioder. Ogon jest średnio wysoko osadzony „wychodzący” bezpośrednio z linii grzbietu, bardzo owłosiony i sierpowato noszony nad grzbietem. Nie jest ciasno zwinięty, przełamany ani zwisający z boku tułowia czy leżący na grzbiecie.  Klatka piersiowa powinna być mocna i głęboka, tułów mocny, zwarty, ale nie za krótki. Stopy duże, zwarte, głębokie, o mocnych poduszkach, dostosowane do pokonywania ogromnych przestrzeni po śniegu. Szata jest gęsta, z grubym podszerstkiem, bardziej szorstka i dłuższa niż u husky. Umaszczenie występuje w odcieniach szarego i białego, sobolowo-białego, czarno-białego, wilczasto-białego, czerwono-białego albo czysto białego.

malamute1

Jak powinien się zachowywać Malamute?

Malamute mają opinię przyjacielskich psów wobec ludzi, jednakże często są kłopoty z ich gotowością do bójek z innymi psami, psy te często mają też tendencje do polowania. Lubią dzieci oraz są życzliwe w stosunku do nowych osób w swoim otoczeniu. Posiadają silne poczucie hierarchii w stadzie i związane z tym skłonności do prób dominacji członków rodziny, tak samo jak pierwotne wilki. Są psami uwielbiającymi niskie temperatury i ciągłą pracę. Potrzebują odpowiedniego zajęcia w postaci np. ciągnięcie czegoś z odpowiednio ciężkim obciążeniem, biegania przy rowerze lub regularnych bardzo długich spacerów. Nie znoszą samotności i bezczynności.

Należy pamiętać, że pies północy taki jak husky czy też malamute uwielbiają zmęczenie, więc można w tym przypadku powiedzieć że „Zmęczony pies to szczęśliwy pies”

malamute3

One thought on “Alaskan Malamute.

Dodaj komentarz